Sonda Rosetta úspěšně přistála na kometě

MF DNES - - ZE SVĚTA -

setkala polovina. Po referendu měly nahlášených celkem 60 případů. Byly mezi nimi například výstřely na dům, kde bydlí litevská rodina, žhářský útok na rumunský obchod nebo násilné vniknutí do domu lotyšské rodiny těsně po ohlášení výsledků referenda. „Naši občané se do referenda s ničím podobným nesetkali,“řekl velvyslanec Lotyšska.

Západ ani jih Evropy nevadí

„Zejména v červnu a červenci jsme zaznamenali výrazný nárůst počtu útoků na občany evropských zemí,“říká prezident metropolitní policie Bernard Hogan-Howe. „Nyní jich už mírně ubylo, přesto by zatím bylo předčasné hovořit o počtech jako před referendem.“Hogan-Howe je těmito čísly podle vlastních slov zděšen.

„Můžeme říct, že občané východoevropských zemí jsou hlavním terčem, takže v jejich případě je nárůst počtu útoků velmi zřetelný,“dodal Hogan-Howe.

Brity iritují především Poláci, kterých na ostrovech žije přibližně milion. Také většina útoků se týká jich. „Východoevropané bývají totiž často zobrazováni jako podvodníci a pobudové, a tím pádem jsou vnímáni jako hrozba,“doplňuje Jon Burnett. Naopak ambasády Francie, Německa a Španělska žádné případy nahlášené nemají. Sonda Rosetta Evropské vesmírné agentury (ESA) včera ukončila více než 12 let trvající misi v hlubokém vesmíru. Zmlknutí signálu sondy v řídícím středisku ESA potvrdilo její přistání na kometě Čurjumov-Gerasimenko, kterou Rosetta zkoumala. Vědci hodnotí misi jako velký úspěch. Sonda poslala vědeckému týmu projektu ještě další data i fotografie kolem vybraného místa přistání na kometě. (ČTK)

Izrael a na 70 delegací z celého světa se včera na hřbitově na Herzlově hoře v Jeruzalémě rozloučily s jedním z největších izraelských státníků uplynulého půlstoletí a nositelem Nobelovy cenu míru Šimonem Peresem, který zemřel ve středu ve věku 93 let.

Mezi zahraničními hosty byli vedle jiných francouzský prezident François Hollande, jeho německý kolega Joachim Gauck, předseda Evropské rady Donald Tusk, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, britský princ Charles, polský prezident Andrzej Duda a současný i bývalý americký prezident Barack Obama a Bill Clinton. Česko zastupovali premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Jeruzalém tak zažil největší bezpečnostní akci od pohřbu premiéra Jicchaka Rabina, zavražděného v roce 1995. Na bezpečnost delegací dohlížela tajná služba Šin Bet.

Zatímco západní země vyslaly své nejvyšší představitele, za muslimské státy přijeli níže postavení politici. A to i za Jordánsko nebo Egypt, s nimiž má Izrael mírovou dohodu. Výjimkou byl jen Mahmúd Abbás, nejvyšší představitel palestinské samosprávy. Poté, co se navzdory mírové dohodě z Osla, k níž Šimon Peres významně přispěl, vztahy mezi Izraelci a Palestinci dostaly na bod mrazu, se tak Abbás na pohřbu po dlouhé době setkal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. A potřásli si rukou. (lan)

Foto: AP

Naposledy Bývalý americký prezident Bill Clinton se loučí s izraelským státníkem Šimonem Peresem.

Foto: AP

Za Izrael i proti Zatímco vojáci přinesli věnec s nápisem „Země Izrael“, v Hamasem ovládané Gaze radostně pálili plakáty s Peresem.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.