Indie udeřila na pákistánském území. Krize eskaluje

MF DNES - - ZE SVĚTA - Ladislav Kryzánek redaktor MF DNES

Pákistánský premiér Naváz Šaríf včera svolal krizové zasedání svého kabinetu. Armádní generálové hovoří o „agresi“ze strany Indie a ministerský předseda slibuje v pákistánské televizi „energickou reakci“. Nejdrsněji se vyjádřil pákistánský ministr obrany Khawaja Asíf, který pohrozil, že v případě dalšího napadení bude jeho země reagovat jadernými zbraněmi a svého souseda „zničí“.

Mezi Indií a Pákistánem, dvěma jihoasijskými rivaly disponujícími atomovými zbraněmi, to tedy znovu pořádně jiskří. Znepokojení z nejnovější eskalace už vyjádřily Spojené státy, OSN i další země.

Obavy nejsou od věci – oba státy vzniklé rozpadem Britské Indie v roce 1947 se střetly už ve třech krvavých válkách, další byly několikrát na spadnutí. Téměř vždy byl rozbuškou převážně muslimský Kašmír, jenž je nyní provizorně rozdělen mezi obě země.

Nejnovější krize se prohloubila v polovině září, kdy ozbrojenci proniknuvší z Pákistánu přepadli indickou vojenskou základnu a zabili nejméně osmnáct vojáků. Indie Pákistán poté připravila sérii protiopatření. Ta nyní vyvrcholila několika „chirurgickými“údery indických speciálních komand proti „sedmi teroristickým táborům“podél celé linie kontroly v Kašmíru na pákistánské straně. „Teroristům jsme způsobili významné ztráty,“citoval indický tisk generálporučíka Ranbira Singha, který operaci velel.

Razantní tah indické armády včera neoslavovali jen hinduističtí nacionalisté, ale i mnozí další Indové. Podle nich jejich země zůstávala příliš dlouho pasivní tváří v tvář opakovaným teroristickým útokům skupin, které do Indie pronikaly z Pákistánu a pravděpodobně měly logistickou podporu části pákistánské mocné tajné služby ISI.

Po pravdě řečeno, nynější útoky indických speciálních jednotek nepředstavují nějakou radikálně novou strategii. Sporadicky k nim docházelo i dříve, zejména koncem 90. let minulého století, obvykle byly odvetou za atentáty na indickém území. Opravdu nové je to, že Dillí se těmito vpády na pákistánské území nyní poprvé veřejně pochlubilo. Předchozí vlády tak nikdy neučinily zejména kvůli vysokému riziku vojenské odvety. Proč právě teď?

Odpověď můžeme částečně nalézt v domácí politice. Po útoku proti indické vojenské základně v polovině září byl premiér Naréndra Módí vystaven značnému tlaku na to, aby nezůstalo jen u slovní odpovědi. Předvést sílu se mu navíc hodilo a nyní tak získává politické body.

Na druhé straně je tu i značné riziko. I když většina analytiků soudí, že k většímu vojenskému konfliktu obou zemí nedojde, nikdo si tím nemůže být jistý. Co kdyby?

Indie provedla odvetu za útok na vojenskou základnu v Kašmíru. Premiér Módí svou razancí sbírá doma body, nemůže se ale situace vymknout kontrole?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.