Němci upřesnili čísla, přišlo míň než milion běženců

MF DNES - - ZE SVĚTA - Jana Šafaříková redaktorka MF DNES

Už tři měsíce je odhlasováno. Avšak dozvuky kampaně za vystoupení z Evropské unie, kde sehrálo jednu z hlavních rolí téma přistěhovalectví cizinců z evropských zemí, v Británii stále rezonují.

Policie nyní zveřejnila data, která současnou situaci ilustrují: jen v Londýně během tří měsíců po červnovém referendu evidovala přes 2 300 trestných činů v kategorii hanobení národa, rasy a etnické nebo jiné skupiny osob. Pro srovnání: během stejného časového období před referendem jich bylo 1 400.

To jsou oficiální počty nahlášených činů. Reálná čísla však mohou být ještě mnohem vyšší.

„Mnoho obětí se stále bojí čin nahlásit, a reálný počet případů proto může být mnohem vyšší než čísla, která máme nyní k dispozici,“vysvětluje bývalý stínový zmocněnec vlády pro oblast policie Jack Dromey. Podle něj jsou právě tyto trestné činy jednou z největších výzev, před nimiž nyní britská policie stojí.

„Rasa, národnost a imigrace byly pro odpůrce Evropské unie hlavními tématy kampaně, která nyní vyústila v tuto velkou vlnu násilí a napadení,“pokračuje Dromey. „Imigrace bude i nadále hlavním tématem Do Německa loni přišlo 890 000 běženců, nikoliv 1,1 milionu, jak se dosud uvádělo. Řekl to německý ministr vnitra Thomas de Maiziere, podle něhož byla v předchozí statistice řada uprchlíků zahrnuta opakovaně. Drtivá většina z nich je podle ministra v centrálním registru. Zaregistrováno bylo také dalších 50 000 běženců, kteří ale dále v azylovém řízení nepokračovali. Z velké většiny nejspíš z Německa odešli. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.