V Austrálii zakážou chrtí závody

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Australan Zac Kessanis je blažený, když sleduje svého chrta, jak běží. Pociťuje při tom větší radost, než když jeho pes zvítězí. Jeho štěstí bude brzy už jen vzpomínkou: jeden z australských států totiž chrtí závody zakázal, čímž v celé zemi vyvolal pobouření.

„Po 30 vteřin jsme králi světa, jsme hrdí, ať se stane cokoli,“říká Has Class, majitel čtyřleté chrtí samice Elly, která v Sydney sprintuje před stovkami diváků. Od července příštího roku už ve Wentworth Parku žádné závody nebudou. Po sérii skandálů s používáním živých návnad a s porážkami desetitisíců psů totiž nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales závody zakáže.

Příliš krutý byznys?

Zákaz je motivován vládním vyšetřováním. V něm se uvádí, že v rozmezí více než deseti let byly desetitisíce psů utraceny, protože neběhaly dost rychle. Další psi zase roztrhali na kusy živé návnady, prasátka, králíky a vačice. Tato praxe je sice zakázaná, ale psům prý dodává „chuť na krev“.

Normálně se tyto velmi populární závody, při nichž se na psy sází, konají na závodišti, kde chrti pronásledují mechanickou návnadu. Celý svět kolem chrtích závodů se proti rozhodnutí úřadů vzbouřil. Majitelé psů stejně jako trenéři tvrdí, že zvířata milují a že tento zákaz oživuje nepřátelství mezi společenskými třídami. Od svých počátků na začátku 20. století byly chrtí závody v Austrálii spojovány s dělnickou třídou: konaly se v noci, vstupné bylo nízké a bylo možno sázet, aniž se člověk zruinoval. Každý navíc mohl doufat, že se stane majitelem budoucího šampiona.

Ve 20. a 30. letech minulého století byly chrtí závody označovány jako sport pro masy a na závodiště Harold Park v Sydney mířilo až 30 000 diváků. V posledních letech jejich počet klesl, i proto, že k sázení už není nutná fyzická přítomnost. Chrtí závody jsou však stále oblíbené.

Milovníci sportu zdůrazňují, že tato tradice přináší každoročně miliony dolarů v sázkách a že sektor zaměstnává nejméně 15 000 osob. Ochránci zvířat však závody označují za krutý sport. „Ve skutečnosti má tento sektor svou temnou stránku,“píše se ve zprávě zvláštní vládní vyšetřovací komise. „Usmrcování několika tisíců chrtů ještě předtím, než se dožijí věku, kdy normálně umírají, není pro četné chovatele, majitele a trenéry zřejmě nic víc než byznys. Je to však krutý byznys,“konstatovala komise.

Podle její zprávy bylo za posledních 12 let usmrceno až 68 448 psů, kteří nedosahovali žádoucího výkonu. Zároveň se při závodech četní chrti těžce zraní. „Jako humánní a zodpovědná vláda nemáme jinou možnost než tento sektor zrušit,“prohlásil premiér Nového Jižního Walesu Mike Raid. Připomíná, že chrtí závody, při nichž se sází, jsou legální jen v sedmi zemích světa a že je zakázalo 40 amerických států.

V Austrálii majitelé a trenéři chrtů zdůrazňují, že jsou připraveni k reformám, a nevylučují, že se odvolají u soudu. „S chrty se zachází lépe než se všemi psy, které znám. Mám co do činění s trenéry a majiteli, milují svá zvířata nade všechno,“prohlašuje trenér Dean Swain. Ochránci zvířat však tvrdí, že hlavní problém jsou chrti, kteří nikdy na závodiště nepřijdou.

„Jsou tu živé návnady, utrácení psů, doping, zranění a špatné životní podmínky. Sektor měl dost času na to, aby se reformoval, ale neučinil to,“říká Lisa Chalková z organizace Animals Australia.

Ve Wentworth Parku zatím tlampače ohlašují další běh. Diváci popíjejí pivo a Zac Kessanis kritizuje „naprosto zničující“zákaz, který způsobí jen „zlo“. (ČTK, AFP)

Foto: Shutterstock

Tryskem k cíli Chrti možná běží už naposledy. Australský stát Nový Jižní Wales chce od příštího července chrtí závody zakázat.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.