Lidé se v letadlech víc hádají i rvou

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Konflikty na palubách letadel jsou stále častější, uvedlo ve své nedávné zprávě Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Počet incidentů v uzavřeném prostoru vysoko nad zemí vzrostl podle něj loni o 15 procent oproti předchozímu roku.

V roce 2015 zaznamenala IATA 10 854 událostí, v nichž figuroval opilý, agresivní nebo vyrušující pasažér. To je jeden incident na 1 205 letů. V roce 2014 to bylo 9 316 případů, tedy jeden incident na 1 282 letů. Většinou šlo podle IATA o „slovní napadání, neuposlechnutí pokynů posádky nebo jiné formy antisociálního chování“. Desetina případů vyústila ve „fyzickou agresi vůči ostatním cestujícím nebo personálu nebo v poškození letadla“.

Může za to i alkohol a drogy

Častou příčinou toho, proč se z pasažérů stávají divoši, pravidla porušující osoby, jsou alkohol a drogy. Ty jsou podle IATA v pozadí téměř čtvrtiny incidentů. Narušitelé je přitom ve většině případů požili ještě před nástupem do letadla.

„Antisociální chování nepatrné části zákazníků může mít nepříjemné důsledky pro bezpečnost a pohodlí všech na palubě. Potřebujeme účinnější odstrašující prostředky,“řekl šéf IATA Alexandre de Juniac. Prevence by podle IATA měla začít už na zemi. Personál barů a duty-free obchodů by měl aktivně odrazovat cestující od nezřízeného popíjení a omezit nabídky povzbuzující ke konzumaci alkoholu. Otázkou však je, jak si poradí personál tváří v tvář dvacetičlenné rozlučce se svobodou mířící na Ibizu.

V roce 2014 se do médií dostaly hned čtyři letecké incidenty během dvou měsíců, v nichž figurovali čínští pasažéři. Například při letu společnosti AirAsia z Bangkoku do Nan-ťingu odmítl palubní personál dodat horkou vodu dvojici, která si chtěla okamžitě zalít instantní nudle. Dvojice reagovala tím, že začala rozbíjet ořechy o podlahu. Žena pak chrstla horkou vodu na záda letušky.

Známý je i skandál někdejší viceprezidentky Korean Air Heather Choové. Na palubě letadla v New Yorku před startem napadla letušku kvůli špatně naservírovaným oříškům. Nařídila pak, aby se letadlo vrátilo k letištní hale, kde přikázala šéfovi palubní posádky opustit stroj.

Potíže se nevyhýbají ani slavným osobnostem. Třeba americký herec Alec Baldwin měl zase hádku s personálem kvůli nevypnutému elektronickému zařízení, chtěl pokračovat v hraní své oblíbené hry. Stroj musel nakonec opustit. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.