Čistý zisk před zdaněním

MF DNES - - EKONOMIKA -

nejsou opodstatněné. Ani nejistota ohledně našich sporů v USA nemůže takový tlak na cenu našich akcií vysvětlit,“napsal zaměstnancům Cryan.

A zopakoval, že ostatní banky namočené do americké hypoteční bubliny nakonec zaplatily výrazně méně. Cryanovo prohlášení trhy částečně uklidnilo. Akcie, které za poslední rok ztratily už 52 procent, začaly po ranním hrozivém propadu pod hranici deseti eur opět rychle růst.

K večeru navíc agentura AFP přinesla zprávu, že jednání s americkými úřady spějí do finále. Výsledný flastr má nakonec dosáhnout „pouhých“5,4 miliardy dolarů (tedy přibližně 130 miliard korun). To už by banka s 20 miliony klientů po celém světě měla skousnout.

Jenže vyhráno zdaleka nemá. Čeká ji zdlouhavá a bolestivá restrukturalizace.

Cryan už dříve přišel s plánem, jak banku, kterou ani sami Němci kvůli příliš velké orientaci na rizikové finanční operace nemají moc rádi, znovu postavit na nohy. Dohodl se na propuštění prvních tří tisícovek lidí a postupně budou odcházet další.

Firma má v plánu v příštích pěti letech zavřít více než čtvrtinu poboček, opustit zhruba desetinu zemí, ve kterých nyní působí, a omezit své aktivity v investičním bankovnictví. Nedávno například prodala za 935 milionů liber (tedy 29,3 miliardy (v mil. EUR)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.