Periferie

MF DNES - - NÁZORY -

Vroce 1870 se v Evropě staly dvě důležité události. Na českém území postavili první továrnu na dynamit – v Zámecké rokli poblíž Prahy. A o 350 kilometrů dál, v Berlíně, byla založena Deutsche Bank. Dynamit i Deutsche bank se staly za tu dobu pojmy.

Olympic o dynamitu složil hit: „Dynamit, dynamit, udělá bum, dynamit, dynamit, rozboří dům, dynamit, dynamit, já chtěl bych mít, dynamit, dynamit, to je můj hit.…“Ale k věci. Dynamit bouchal už od počátku. A Deutsche Bank je těsně před bouchnutím právě teď.

V bankovnictví ji zná každý, vzhlíželo se k ní – to je ta největší německá banka, tradice, ikona...

Akcie Deutsche Bank přitom letos spadly o 50 procent. Jen v září o 20 procent. Když si vezmete cenu akcií, je na tom banka nejhůře v historii. Potřebuje peníze, prodává majetek, šetří na provozu, propouští, ale stále to nestačí.

Podle asi nejlepšího měřítka – testu odolnosti banky do budoucna – které počítá Volatility Institute at New York University’s Stern School of Business, by banka v případě finanční krize potřebovala nalít nový kapitál v hodnotě 87,4 miliardy eur. Tržní kapitalizace, hodnota banky, je nyní kolem 15 miliard eur. Dalším supertestem odolnosti americké centrální banky Fed americká divize Deutsche Bank vůbec neprošla.

Proti největším konkurentům JP Morgan, Citigroup, Barclays, BNP Paribas nebo Société Générale má málo kapitálu. Je nejvíc zadlužená. Avšak to není to nejhorší. Dříve by všechny tyhle banky spadaly pod definici z učebnic bankovnictví „příliš velcí na pád“.

Tedy něco v tom smyslu: Angela Merkelová ji přece padnout nenechá, v nejhorším se to zaplatí ze státní kasy a bude to. Jenže to sousloví „příliš velcí na pád“po roce 2008 a po pádu Lehman Brothers, tedy poté, co se toho ve světě financí začalo hodně měnit, vystřídalo „příliš propojení na pád“.

Díky tomu, že Deutsche Bank obchoduje v sedmdesáti zemích světa, napříč všemi produkty investičního bankovnictví, její problémy znamenají risk pro protistrany těch obchodů. A protistrany jsou právě ty ostatní největší banky a mnoho dalších velkých fondů.

A tak Mezinárodní měnový fond označil Deutsche Bank za nejrizikovější banku současnosti pro celý systém bankovnictví.

To, že bouchá dynamit i banky, všichni víme. Avšak německá největší banka jako dynamit – to už je drsná zpráva, ne? Opravdu může bouchnout?

Kdy bouchne dynamit, víme. Tedy většinou. Třeba v roce 1870 po založení továrny u Prahy dynamit vybouchl při výrobě a zahynulo pět lidí. Avšak když dynamit opatrně složíte ze tří dílů nitroglycerinu, jednoho dílu křemeliny a malého množství jedlé sody, tak to přežijete.

Tato směs bývá tvarována obvykle do podoby ruliček. K výbuchu je potřeba rozbuška a až pak to bouchne... U bank je to podobné. Banky byly odjakživa postaveny ze dvou hlavních dílů – přijímání vkladů a poskytování úvěrů. Deutsche Bank k tomu do vínku dostala podporu německého exportu. Když to dobře poskládáte, je to stabilní, až na občasné zádrhely.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.