Skicář

MF DNES - - NÁZORY -

Problémy s využíváním dynamitu byly třeba v zimě. A tak se vymyslel zimní dynamit s nemrznoucí příměsí jako dinitroglycerin nebo trinitrotoluen. A bouchalo to bezpečně dál.

Když měly banky problémy v provozu, se ziskem, začaly se vymýšlet inovace. Začaly se poskytovat spřáteleným skupinkám lidí, z banky se vytahovaly peníze, šidili se klienti a přišly krachy – pamatujeme si je třeba z devadesátých let, včetně kampeliček.

To však nebylo všechno. V bankovnictví šly inovace ještě dál – objevily se deriváty a všemožné vychytávky jak z peněz, které nemáte, udělat nové peníze (podívejte se na film Sázka na nejistotu).

Teď třeba v polovině září americké ministerstvo spravedlnosti dalo Deutsche Bank pokutu 14 miliard dolarů za deriváty na hypotéky z doby před finanční krizí 2008. Podobně jako další velké banky jela i Deutsche Bank v další kauze s manipulací úrokových sazeb v neprospěch klientů a ve prospěch zisku banky.

Další pokuty dostala Deutsche Bank na konci roku 2015 za to, že porušila americké sankce a obchodovala s Libyí, Súdánem, Íránem a Sýrií. Další vyšetřování zjišťuje, zda neporušila obdobné sankce proti Rusku.

Shrnuto: po Řecku, Portugalsku, Španělsku, Irsku, Kypru, Itálii a migrantech tu máme ikonu německého bankovnictví v pozici dynamitu. Pokud její klienti budou mizet dál, protistrany, obchodní banky a fondy s ní nebudou ty „inovativní“deriváty uzavírat, pak to bude pro Deutsche Bank rozbuška.

Němci nechtěli, aby se příliš pomáhalo řeckým nebo italským bankám. Pomůže se Deutsche Bank? Nebo se nechá spadnout jako Lehman Brothers? A co když to položí další? Deutsche Bank s migranty může Angelu Merkelovou připravit o kariéru – ať už pomůže, nebo ne.

A projeví-li pak Evropská centrální banka a Evropská komise stejnou impotenci k řešení problémů jako doteď, může Deutsche Bank pohřbít i euro. „Byl by konec famózní, víc bych nebyl nervózní, byl by konec nejkratší, naší lásky nejsladší.“To já ne, to Olympic.

Němci příliš nechtěli, aby se pomáhalo řeckým a italským bankám. Pomůže se Deutsche Bank?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.