Fórum

MF DNES - - NÁZORY - Ředitel Zoo Praha

Konečně je v tom jasno. Nebo alespoň jasněji. Že plazi budí značný zájem veřejnosti – ať již v negativním, nebo pozitivním smyslu – není nic nového. Nyní však máme k dispozici výzkum, který je podle míry tohoto zájmu seřadil do žebříčku. Vznikl tak pozoruhodný plazí top ten.

Zpracoval ho tým z Oxfordské a Telavivské univerzity na základě analýzy dat zachycujících přístupy na Wikipedii. Východiskem byla jednoduchá úvaha: Čím víc zhlédnutí stránky příslušného hada, ještěra, želvy či krokodýla, tím větší zájem o daný druh.

„Globální“plazí top ten, sestavený na základě této úvahy z dat Wikipedie bez ohledu na jazykovou verzi, vypadá takto: 1. varan komodský 2. zmije obecná 3. krokodýl mořský 4. mamba černá 5. kobra královská 6. užovka obojková 7. anakonda velká 8. hroznýš královský 9. slepýš křehký 10. krokodýl nilský V první desítce sestavené napříč jazyky jsou tedy zastoupeni především velcí a nebezpeční plazi doplnění třemi druhy běžnými v Evropě. Jednotlivé jazykové verze Wikipedie ovšem přinášejí i značně odlišné výsledky. Například německá plazí hitparáda vyšla jako velice vlastenecká, s výraznou preferencí domácích druhů. Ty zaujaly první tři místa a celkově je jich v první desítce pět.

Zajímavé je, že v žebříčku sestaveném bez ohledu na jazyk a dále v žebříčcích vygenerovaných z anglicky a portugalsky psaných Wikipedií obsadil první místa varan komodský. Vesměs dokonce s ohromným náskokem. Ve španělském žebříčku je pak druhý, ve výše uvedeném německém pátý a v japonském sedmý.

Ano, „komodský drak“je tím plazem, který veřejnost zajímá vůbec nejvíc. Mohl by rovnou dostat diplom nejslavnějšího plaza na Zemi. Zájmu, který vyvolává, se ani v nejmenším nedivím; je to skutečně úchvatný, a navíc i ohrožený tvor. Přesto by mě zajímalo, jak by dopadl v českém žebříčku.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.