V osadě plné stříbra se vraždí. Vondruškův Jáchymov

MF DNES - - SCÉNA - Václav Hnátek redaktor MF DNES

Naposledy v Brně měl Adams vyprodáno a vypadá to, že stejný osud potká i chystaný pražský koncert uspořádaný v rámci Get Up! Tour, na kterém hudebník podporuje svou aktuální stejnojmennou desku. V týdnu zbývalo v síti Ticketportal už jen pár set lístků do horních ochozů O2 areny a asi patnáct set vstupenek na stání. Kdo by chtěl lepší zvuk v dolním patře nebo těsnější kontakt pod pódiem, má už smůlu.

Jízda starým mustangem

Adams už na jaře a v létě odehrál koncerty v USA, v domácí Kanadě, ve Velké Británii i na kontinentu. A kritici nešetřili chválou. „Adamsovo dílo je plné písní, u kterých jste doteď nevěděli, že znáte jejich kompletní texty,“všímá si Charlotte Runcie v britském The Telegraph po hudebníkově koncertu v Glasgow a dodává, že tamní aréna občas dovede navodit atmosféru bez

Alena Slezáková redaktorka MF DNES

Mladý písař se učí pátrat po zločincích – a sklidí úspěch. To je nástin děje nového detektivního příběhu Vlastimila Vondrušky. Desátý díl série Letopisy královské komory nazval Jáchymovští démoni.

Letopisy, jejichž hlavním hrdinou je královský písař Jiří Adam z Dobronína, nejsou mezi čtenáři tak kultovní záležitostí jako Hříšní lidé Království českého s prokurátorem Oldřichem z Chlumu a králem Přemyslem atmosféry. „To ovšem nebyl případ Adamse a jeho kapely, kteří byli vřelí a ohniví.“A podle britské recenzentky za to mohly i stadionové hymny, které „byste si přáli poslouchat, kdybyste uháněli po dálnici ve starém mustangu“. Otakarem II. Což ovšem neznamená, že by byly méně poutavé. Odehrávají se v první polovině 16. století, období české renesance, a královský písař, zdatný úředník, je současně výborným vyšetřovatelem, kterého často přední osobnosti včetně královny Anny i vysokých církevních představitelů pověřují, aby odhalil pachatele zločinů.

A tak Jiří Adam z Dobronína, jehož z předchozích svazků známe jako staršího muže, pátrá v Praze, Plzni, premonstrátském klášteře, ale také ve Vídni, Londýně i osmanském táboře. V mnoha případech

Faktem je, že Adams má z čeho vybírat. Na zatím odehraných koncertech zazněly jeho zásadní hity jako (Everything I Do) I Do It for You, Run to You nebo Summer of ’69. Navíc těží ze zdařilé desky Get Up!, již vydal loni na podzim jsou jeho pomocníky Petr a Rozárka, dvojice milenců, kteří s ním sdílejí domácnost a které bezdětný Adam tak trochu považuje za své děti. Do Jáchymova ho však Vondruška posílá bez nich. Z logických důvodů: je totiž třiadvacetiletým mužem, jeho kariéra teprve začíná.

Tedy – do Jáchymova… přesný název je Údolí svatého Jáchyma. Píše se rok 1520. Na území, které patří hraběcí rodině Šliků, se před čtyřmi lety našlo stříbro. Do nově vzniklé osady přijíždějí stovky horníků, většinou z druhé strany hor, tedy Němců (mimochodem, současně a u které se dá jen těžko uvěřit, že jde skutečně o novou nahrávku. Bryanu Adamsovi ji „přes oceán“produkoval britský zpěvák a skladatel Jeff Lynne známý z kapely Electric Light Orchestra nebo z někdejší superskupiny Traveling Wilburys, s českým vyšlo i německé vydání Jáchymovských démonů). Šlikové požádali panovníka Ludvíka Jagellonského, aby rychle rostoucí osada s obrovským přírodním bohatstvím byla povýšena na královské horní město. A královský písař dostal svůj první úkol – zjistit, jak to v Údolí svatého Jáchyma vypadá a zda si povýšení zaslouží.

„Tady se o sebe musí umět každý postarat sám. Věř mi, najdeš tu víc zbraní, než je v téhle osadě lidí. A všichni s nimi umějí zacházet,“varuje Adama krásná zrzavá Ulrika, dcera šenkýře, u něhož se Adam v níž účinkoval s Georgem Harrisonem, Bobem Dylanem, Tomem Pettym a Royem Orbisonem.

A právě tvorbu těchto dvou legendárních skupin deska Get Up! docela úspěšně připomíná. Aniž by přitom Adamsovy písně cokoliv vyloženě kopírovaly. ubytoval a kterého kdosi zavraždí. Je to druhý mord během dvou dnů. A přijdou další…

Začíná historicky první pátrání Jiřího Adama z Dobronína. Zprvu spolupracuje s místním rychtářem, ale když se jejich názory na eventuálního vraha začnou výrazně rozcházet, nespokojený rychtář prohlásí, že na hledání viníka nemá královský písař právo. „Já přece nevyšetřuji,“brání se Adam, „mám zjišťovat povšechné informace o této osadě, jak mi to nařídil nejvyšší podkomoří. A to také dělám.“Rychtář nerychtář, samozřejmě že záhadu nakonec Toho si zpěvák užil ještě o rok dřív deskou Tracks of My Years, na niž zařadil coververze Beatles, Beach Boys či Chucka Berryho.

Jako za starých časů

Deska Get Up! vznikala poněkud nekonvenčně. Adams a Lynne na nových písních pracovali převážně přes internet, a to tak, že si posílali sem a tam demonahrávky či části songů a činili to tak dlouho, dokud oba nebyli s výsledkem naprosto spokojeni. Výsledkem je sympaticky staromilská nahrávka v tom nejlepším slova smyslu. Deska, která rozhodně nenudí a jejíž jednotlivé skladby v žádném případě na koncertu nezapadnou. Celkem jich Adams do svého setlistu zařadil zhruba šest a tvoří tak celou pětinu koncertu.

Ve znamení retra jsou i vystoupení jako taková. Zpěvák hodil za hlavu snahy vyšperkovat show lepší a úžasnější výpravou a vystupuje na poměrně čistě zařízeném pódiu, střídá pár kytar, vedle klasického stratocasteru i velmi vintage působícího zlatavého gibsona. Z jedenadvacátého století si bere jen to nejlepší – v tomto případě obří projekci za kapelou, díky které nejsou o dění na scéně ochuzení ani diváci na levnějších místech.

Poslední prvek, kterým Bryan Adams podporuje svůj rockový, či dokonce možná až rokenrolový večírek, je zařazení coververzí od velikánů, jakými byli Elvis Presley (zazní jeho All Shook Up) nebo další průkopník rokenrolu a tragicky zesnulý zpěvák Eddie Cochran, z jehož repertoáru sáhl po písni C’mon Everybody. Tenhle koncert nebude nudný. rozlouskne Adam. Mezitím odmítne úplatek od bohatého těžaře, s horníky absolvuje jednu směnu při dolování, aby zlomil jejich nedůvěru, a také se stihne zamilovat.

Úvod do Letopisů je stejně jako jiné Vondruškovy příběhy dobře vystavěný, plný zajímavých postav, vedlejších figurek i historických reálií – včetně informací o dobové kuchyni. Zkrátka chytré a příjemné čtení.

Foto: Anna Vavríková, MAFRA

Bryan Adams tamní Velodrom v červnu roku 2014 vyprodal.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.