Kritika od Václava Klause mě nezajímá

MF DNES - - ROZHOVOR -

že je rok 2050, kdy má být v Česku dvakrát víc důchodců než dnes...

Hlavně nesmíme dělat to co teď, že se o tom vůbec nebavíme. Byla to pravice, která se o něco pokusila. Zavedla druhý důchodový pilíř, který tato vláda bez náhrady zrušila. Musíme hledat cesty, můžeme se inspirovat i v zahraničí. Připadá mi směšná debata, jestli se zastropuje důchod v pětašedesáti, když se to dalších patnáct let nebude nikoho týkat. Máme se bavit, jak zajistíme důchody. Jak posílit mezigenerační solidaritu. Jestli něco není na našem návrhu, aby lidé mohli ze svého sociálního pojištění přispívat svým rodičům.

Dobře, to je jeden návrh, ale nikoli vize důchodové reformy.

Kdybych vám řekl, že tady teď položím na stůl model důchodové reformy, aniž bych se o tom s někým bavil, tak bych byl fakt neseriózní politik. To, že představu mám, je zjevné, ale to, že vám nevysypu na stůl konkrétní obrysy důchodové reformy, je taky zjevné, protože ty nemá nikdo.

Co vám brání začít se o tom s ostatními stranami konečně bavit?

Rád bych se o tom bavil, ale jediné, co jsem slyšel třeba od ČSSD, je, že druhý pilíř nemá být, protože se jim nelíbí. Byl jsem to já a byl jsem jediný, kdo vyzval premiéra, ať svolá předsedy stran a bavíme se o národních zájmech. Nedočkal jsem se žádné odpovědi.

Čím si vysvětlujete, že je hlas předsedy ODS nezajímá?

To není o hlasu předsedy ODS, vždyť oni se nedokážou domluvit ani ve vládní koalici. Oni se bojí takové debaty. Copak je taková debata možná, když tady máme vládu, která před lidmi hraje divadlo, že si nerozumí, přitom si ve všech věcech, které prosazují, rozumí?

Takže se debaty s vámi bojí.

Samozřejmě, že se bojí. A ona by premiérovi taková debata pomohla. Pak jede do zahraničí a neví, jaká je česká národní pozice, protože si žádnou nedomluvil, střílí nápady jako společná evropská armáda, kterou nikdo nechce, protože ji s nikým neprojednal. Jeho vicepremiér pak řekne něco opačného. Kdyby premiér do takové debaty šel, tak by minimálně věděl, v jakých otázkách má napříč politickým spektrem podporu.

Lídr Starostů a nezávislých Petr Gazdík nám říkal, že se s Miroslavem Kalouskem vsadil o prase, že dosáhnou ve Středočeském kraji lepšího výsledku než TOP 09. Vsadil jste se s někým i vy?

V krajské kampani myslíme už i na příští volby, ODS bude zase vládní stranou, věří si předseda občanských demokratů

Nevsadil. Nikdy se nesázím a jako politolog jsem vždycky říkal, že nejsem prognostik. Tak počkám na výsledky voleb.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.