4+4 dny se letos soustředí na děti

MF DNES - - PRAHA - Jakub Heller redaktor MF DNES

Lidé, kteří již měsíc kritizují zóny spuštěné na konci srpna, musí být dnes zákonitě zklamaní. Pokud totiž doufali, že se po jejich výtkách přístup města a městských částí k parkování v Praze změní, nestalo se tak. Jede se dál v načrtnutých kolejích a po Praze 5 a 6 dnes zóny začaly platit i v Praze 8.

Své návyky proto musí změnit řada řidičů, kteří byli zvyklí parkovat v oblasti Karlína, Libně, Kobylis a Ládví. A nejsou zřejmě poslední. Radnice šesté městské části chce totiž zóny placeného stání na svém území rozšířit. Stále se navíc uvažuje o jejich zavedení i v další části Libně, v Nuslích nebo ve Vysočanech.

V Praze 8 je podle Technické správy komunikací (TSK) rozmístěno veškeré svislé značení, někde je však ještě třeba nakreslit barevné čáry. Tomu prý brání zaparkovaná vozidla, která v ulicích řidiči ponechali i přes zákaz zastavení.

Kromě chybějících čar by řidiče mohly překvapit také drobné úpravy v přednostech jízdy v oblasti Karlína. „Změnila se tam jednosměrnost a jsou systémově zavedeny přednosti zprava, proto zde musí být řidiči opatrní,“říká Barbora Lišková, mluvčí TSK.

Odklad zón opozici neprošel

Stejně tak jako v jiných městských částech i v Praze 8 se najde řada lidí, kterým zavádění zón radost nedělá. „Mám v Praze 8 babičku v bytě, který vlastním. Mohu mít ale jen jedno trvalé bydliště. Takže buď nezaparkuji doma, nebo u babičky, u které ale musím být každý den pro kontrolu léků a stravování,“stěžuje si například Jan Ludvík.

Najdou se však i tací, kteří zóny vítají a doufají, že jim pomohou vyřešit obtíže s parkováním. „Bydlím na Florenci, a pokud se dopoledne hnu od chodníku a chci se za dvě hodiny vrátit, nemám šanci. Zatím jsem optimista, až říjen ukáže, jestli oprávněně,“říká Kamila Jíchová.

Spuštění zón v Praze 8 se nicméně na poslední chvíli pokusila zastavit tamní opozice. ODS na jednání zastupitelů navrhla, aby se zóny o několik měsíců odložily a značně přepracovaly. „Vadí nám například, že jsou příliš rozsáhlé, především v severní části Prahy 8,“říká Ondřej Gros, předseda zastupitelů ODS v Praze 8. Původní projekt podle něj počítal se zónami pouze v nejbližším okolí metra Kobylisy a na Ládví vůbec vzniknout neměly. Vedení radnice s návrhem ODS nesouhlasilo a odklad odmítlo.

I přesto je možné, že se podoba zón v Praze 8 ještě změní. „Počítáme, že po určitě době provozu zón dojde k nějakým úpravám jejich rozsahu,“říká Karel Šašek, radní pro dopravu Prahy 8. Změnit by se prý mohla i doba, po kterou platí.

Praha 8 je přitom v tomto ohledu k řidičům, kteří nejsou rezidenti, poměrně shovívavá už dnes. Zóny zde totiž platí pouze ve všední dny od osmé hodiny ranní do osmé hodiny večerní, s výjimkou oblasti kolem Hudebního divadla Karlín a Fóra Karlín, kde platí o dvě hodiny déle. V noci a o víkendu v nich zaparkují všichni řidiči bez rozdílu. „Není to šité horkou jehlou. Lidé z Prahy o víkendu odjíždějí pryč a za místními naopak přijíždějí návštěvníci,“dodává Šašek.

Parkovací oprávnění si v Praze 8 zatím vyzvedlo přibližně deset tisíc rezidentů. Až doposud si jej mohli zařídit i v Kulturním domě Ládví Praha 5, 6, 3 (Jarov) – zóny zavedené na přelomu srpna a září 2016 Praha 4, 9 – plánované zóny

a na Karlínském náměstí. Od pondělí je však úředníci budou vydávat pouze v Bílém domě v Libni.

Čáry posuneme ještě dál

Kromě těch, kdo cestují do Prahy 8, si na zóny budou muset brzy zvykat i další řidiči. Praha 6, která je zavedla teprve na konci srpna, je chce totiž dále rozšiřovat. Barevné čáry by se do půl roku měly objevit i ve Starých Vokovicích, Veleslavíně a na Bořislavce. Tam totiž po zavedení zón parkují lidé z okolních městských částí a Středočeši. Městské státní zastupitelství v Praze podalo včera obžalobu na muže, který se přiznal k zastřelení ženy v tramvaji číslo 17. Za vraždu s majetkovým motivem, nedovolené ozbrojování a neoprávněné opatření platebního prostředku mu hrozí 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Muž je ve vazbě. Vražda se stala ve všední den dopoledne v únoru 2014. Čtyřiašedesátiletá žena nastoupila do tramvaje na Palackého náměstí a dojela na konečnou v Modřanech, kde ale nevystoupila. Až při zpáteční cestě si spolucestující všimli, že je v bezvědomí a krvácí z hlavy. Policisté se několikrát marně obraceli na veřejnost s žádostí o informace. Údajný pachatel, třiašedesátiletý muž, se nakonec policii přihlásil sám letos v květnu. Oběť si zřejmě vybral náhodně s úmyslem oloupit ji. (bun) Výstavy, debaty, dílny pro děti, tanec, divadlo a mnoho dalšího si mohou užít návštěvníci mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. Centrem letošního ročníku jsou nevyužité Radniční domy na Staroměstském náměstí a divadla Archa a Ponec. V Radničních domech lze od včerejška do 8. října zhlédnout výstavu Independent Research of Subjectivity, ve které se představí více než čtyřicet současných umělců. Podle producentky Markéty Černé bude letos program festivalu více než kdy jindy zaměřen na děti a jejich rodiče. Těšit se mohou třeba na animované představení nizozemského souboru TAMTAM, ve kterém se z provázků, hřebíků a rukavic stávají akční hrdinové, nebo na dílny s názvem Máš umělecké střevo?, které učí ty nejmenší vnímat umění. (ss)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.