Čekání na plzeňský vítr

MF DNES - - SPORT -

Jan Palička, Jiří Čihák fotbaloví reportéři MF DNES

ervenec: nic moc, trápení. Srpen: stále nervozita. Září: zlepšení místy nadějné, místy rozpačité.

Jaký bude v Plzni říjen, během něhož se odehraje třeba ostře sledovaný souboj se Spartou?

Úřadující fotbalový mistr stále vyhlíží dobu, kdy chytne úplně ideální vítr.

„V zápasech venku se nám opakuje pomalý přechod do útoku. Víme, že je třeba to zlepšit. Na druhou stranu náš program je neskutečně nabitý. To, co nás ubíjí, je cestování. Zápas každý třetí den, přitom hráči, kteří si potřebují nejvíc oddychnout, jsou opět v nominaci národních týmů. Reprezentanti neměli od června jediný volný den,“prohlásil trenér Roman Pivarník.

Plzeňský kouč není zaslepený, takže vidí, jak ztěžka se narodily poslední výsledky.

Ligové vítězství 1:0 v Teplicích po jediné střele na branku.

Pohárová remíza 0:0 na hřišti Austrie Vídeň po stejné statistice.

Na jednu stranu nelze Plzni upřít, že během září vystoupala ligovou tabulkou a v Evropské lize statečně vzdorovala slavnému AS Řím (1:1). Ovšem lehkost mužstvu pořád chybí. Ve čtvrtek večer hrálo divně, dopředu neplodně, bez nápadu, rychlosti a jiskry.

„Doma jsme prostě silnější a sebevědomější. Na soupeřových hřištích nás trápí hodně nepřesností,“neskrýval útočník Marek Bakoš.

Každý z českých účastníků Evropské ligy řeší jiný druh problému.

Sparta je samostatná kapitola, protože kvůli mizerným výkonům přišla o trenéra Ščasného. Čtvrteční koncert proti Interu Milán (3:1) byl velmi milým překvapením a jednoznačně nejlepším výkonem v sezoně.

body získala Plzeň za dva zápasy v základní skupině Evropské ligy. Teď ji čeká důležitý dvojzápas s Astrou.

střelu na branku si Viktoria vypracovala ve Vídni. To je zoufale málo, situace se navíc opakuje.

Liberec prochází ošidným obdobím, ve kterém mu není přáno. Začátek sezony obětoval postupu do Evropské ligy, což se vyplatilo, jenže zároveň se smaží v domácí lize, v níž vyhrál jediný zápas ze sedmi. Když bylo potřeba zabrat na obou frontách, mužstvo smolně srazila infekční viróza. Odložený zápas v lize, karanténa a málo energie pro souboj s PAOK Soluň. Těžko se divit porážce 1:2. Do toho se neustále řeší, zda trenér Trpišovský odejde do Sparty.

Ve srovnání s „pohárovou“konkurencí je v Plzni vlastně celkem klid, i když jen naoko.

„Všechno se to dává dohromady,“pravil zkušený Bakoš, čímž odhalil, co se děje v zákulisí.

Trenér Pivarník za pochodu pochopil, že musí do mužstva říznout, aby mohlo včas chytit moderní trend. Proto odešly dřívější opory Kolář s Rajtoralem, kteří na hřišti pracovali méně, než bylo potřeba. Do sestavy se naopak prosazují dva záložníci, kteří dorazili až na poslední chvíli. Albánec Kace si zvyká na roli středového štítu, ale zatím to občas skřípe. Martin Zeman, levý záložník s růžovým čírem, naopak zapadl docela rychle, a dokonce se ocitl v širším výběru reprezentace. I ve Vídni patřil k lepším.

Plzeň chce hrát náročně, nátlakově, většinu času strávit na půlce soupeře a s míčem na noze. Jenže zatím to zvládá jen v určitých pasážích. Naopak ji příliš často srážejí laciné ztráty míče. Než stačí na útočné polovině roztočit pohyb mezi přihrávkami, už se musí vracet do obranného postavení a hasit své kiksy.

Užitečné aspoň je, že nemusí řešit porážky. Po vídeňské remíze může klidně nakročit do lepších zítřků. Pro začátek bude stačit zítra porazit Hradec Králové a v dalším kole Evropské ligy rumunskou Astru Giurgiu. ● 14.30 17.00 20.00

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.