Severočeši stáhli i populární senátorku

Je to podraz, zlobí se Dernerová. Proti stažení své kandidatury se chce bránit u soudu

MF DNES - - Z DOMOVA - — Jan Horák

Senátorka Alena Dernerová platí na severu Čech za špičkovou lékařku, statečnou ženu a v Ústeckém kraji patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější politiky. Odvaha, s níž upozorňovala na předražené nákupy přístrojů ve firmě Krajská zdravotní, která spravuje pět největších nemocnic v kraji, ji před šesti lety vynesla do Senátu v barvách hnutí Severočeši.cz.

Jenže nyní vážně hrozí, že Dernerová už svůj senátorský post obhajovat nebude. Zmocněnkyně hnutí totiž podala návrh na odvolání její kandidatury. Lékařka je připravena obrátit se na soud.

„Přijde mi to jako šílený podraz. Nebo se nás někdo tak bojí, že se nás chce za každou cenu zbavit? Je to nemorální a bezskrupulózní. Asi někomu ležím v žaludku,“reagovala senátorka na hrozbu, že nebude moci kandidovat. Do voleb ji nechce pustit zmocněnkyně hnutí Hana Jeníčková, návrh na stažení kandidatury populární lékařky podala na magistrát v Mostě, kde Dernerová kandiduje.

„Takto jsme se prostě v hnutí dohodli,“vysvětlila zmocněnkyně Jeníčková, proč chce odstavit Dernerovou z voleb.

Důvody odvolání Jeníčková odmítla rozvést. Vyloučila však, že by to bylo osobní. Jenže právě osobní důvody se nabízejí, protože druhého kandidáta Severočechů do senátorských voleb, současného senátora za Ústecko Jaroslava Doubravu, se stáhnout nepokusila. „Doubrava byl s námi od počátku, fungoval dobře a byl vždycky slušný člověk,“vysvětlila.

Jeníčková navíc má důvod, proč by se chtěla Dernerové pomstít. Obě ženy se znají, potkávají se roky v mosteckém zastupitelstvu. A před třemi lety lékařka vyzvala Jeníčkovou, aby funkci zastupitelky složila. Podle senátorky byla totiž Jeníčková zapletená v korupční kauze kolem rozšíření průmyslové zóny Joseph na Mostecku, kterou vyšetřovala policie. Jeníčková nařčení odmítla a kvůli případu nikdo před soudem nakonec neskončil.

To, zda Dernerová skutečně nepůjde do voleb, rozhodne mostecký magistrát. Verdikt by měl padnout počátkem příštího týdne. „Požádali jsme o stanovisko náš nadřízený orgán, kterým je ministerstvo vnitra. S naším rozhodnutím vyčkáme, až stanovisko ministerstva obdržíme,“sdělila vedoucí odboru kanceláře primátora a tajemníka Jana Čejková.

Pokud magistrát Dernerovou z voleb vyřadí, senátorka podá žalobu k soudu a bude pokračovat v kampani.

„Nikdy jsem nic špatného nespáchala. Vždy jsem se snažila pomáhat lidem, mí pacienti to určitě cítí,“hájí se senátorka.

Jeníčková navíc stáhla kandidátku hnutí Severočeši.cz i do krajských voleb. Je za tím spor se znepřátelenou frakcí uvnitř hnutí v čele s poslancem Bronislavem Schwarzem, která před dvěma lety Jeníčkovou a její lidi z vedení hnutí odstranila. Jenže soudy pravomocně rozhodly, že rozhodnutí Schwarze a spol. jsou neplatná, tudíž Jeníčková je dál nejvyšší představitelkou hnutí. A jako taková si nyní se svými soky vyřizuje účty.

„Přijde mi to jako šílený podraz. Nebo se nás někdo tak bojí, že se nás chce za každou cenu zbavit?“Alena Dernerová senátorka za hnutí Severočeši.cz

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.