Maďaři odmítli kvóty pro imigranty

MF DNES - - FRONT PAGE - Jana Šafaříková redaktorka MF DNES

Mohlo to být posílení Orbánovy moci, nebo naopak politický propadák. Výsledkem je něco mezi tím.

Maďaři v referendu podle průběžných výsledků jasně odmítli povinné kvóty pro migranty, hlasování však nebude platné: k urnám nepřišlo nezbytných 50 procent voličů.

Podle agentury Reuters 98,3 procenta hlasujících (přes tři miliony Maďarů) řeklo kvótám NE. Volební účast však dosáhla jen 40 procent, a tak referendum nemůže formálně platit.

Orbán však už dopředu prohlašoval, že bez ohledu na účast začne tento týden vyjednávat s Bruselem.

„S pomocí výsledku referenda zkusím dosáhnout toho, abychom v Maďarsku nemuseli přijímat lidi, s nimiž nechceme žít,“řekl Orbán v neděli poté, co sám odhlasoval.

A výsledek referenda označil maďarský premiér za výjimečný. Parlament by měl podle něj přijmout dodatek k ústavě, který by na vůli voličů reagoval. „Platné referendum by bylo lepší než neplatné, ale rozhodně budou důsledky v legislativě, protože jsme slíbili předat parlamentu výlučné právo rozhodovat, s kým si Maďaři přejí žít,“řekl.

Maďarsko podpořil rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz, který v poslední době proti povinným kvótám také vystupuje. Naopak podle předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze hraje „nebezpečnou hru“.

Foto: AP

Jasná volba Maďarský premiér Viktor Orbán hlasuje proti kvótám na přerozdělování imigrantů, které členským státům diktuje EU.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.