Krach léčby konopím. Pacienti ho nedostanou

MF DNES - - FRONT PAGE - Pavel Švec reportér MF DNES

Roztroušená skleróza mu způsobuje bolestivé křeče a špatně se pohybuje. Jediné, co mu výrazněji pomáhá, je marihuana, tedy ta lékařská. Jenže sehnat doktora, který mu ji předepíše, je pro něj skoro nemožné. „Drogu“si tak shání na černém trhu. Bez lékařského potvrzení však nemůže pořádně pracovat. A v podstatě živoří.

To jsou zkušenosti Čecha s takzvaným léčebným konopím, které je sice v Česku legální již přes tři roky, ale zatím se ho k pacientům dostaly jen dva kilogramy. Zbytek zůstává ve skladu. Ze statistik Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) vyplývá, že si ho v tuzemských lékárnách vyzvedne průměrně dvacet pacientů měsíčně. To je desetina toho, kolik stát původně předpokládal.

Podle Pacientského spolku pro léčbu konopím KOPAC to není tím, že by nebyl mezi Čechy trpícími neurologickými onemocněními – Parkinsonovou chorobou, cukrovkou, alergiemi, astmatem či ekzémy – o tuto novou léčebnou metodu zájem. Naopak.

Problém je, že tuzemští lékaři stále dávají přednost konvenční medicíně a k přírodním léčivům jsou nedůvěřiví. Zároveň jsou v celé republice jen zhruba dvě desítky specializovaných lékáren, které léčebné konopí prodávají. „Můj neurolog mi nechce konopí předepisovat a hájí se tím, že není prokázaná žádná klinická studie o jeho pozitivních vlivech. Podle českých doktorů je to bylina, která někde roste, a ta přeci nemůže léčit. Takový je jejich přístup,“diví se olomoucký pacient Petr Mucha. Jeho slova nepřímo potvrzuje pražský lékař, který si nepřeje zveřejnit své jméno. „Zatím mě nikdo nepřesvědčil, že jde v případě konopí o spolehlivé léčivo. Na druhou stranu konkrétně mí pacienti až na úplné výjimky, myslím, že to byl jen jeden pacient, jej po mně nevyžadují,“říká lékař.

A ani doktorů, kteří mají oprávnění předepisovat konopí pro léčebné použití, není v Česku mnoho. „Aktuálně jich je celkem třináct,“uvádí mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová.

Podle poradce vlády pro oblast protidrogové politiky Tomáše Zábranského hraje v nízkých číslech roli i fakt, že je legální marihuana pro nemocné Čechy stále příliš drahá. A to přesto, že výrazně zlevnila a nyní jeden gram vyjde asi na stokorunu.

Černý trh je pro nemocné často jediná spása. K legálním lékům z marihuany se totiž v Česku jen tak nedostanou. Lékaři je nechtějí předepisovat.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.