Jančura oblepil Brno plakáty proti Haškovi

Je to poslední zoufalý pokus ANO a tohoto Babišova a Ťokova parťáka před volbami, tvrdí jihomoravský hejtman

MF DNES - - Z DOMOVA - Lukáš Valášek reportér MF DNES

Tohle asi málokdo z těch, kdo se v sobotu ráno rozhodli cestovat po Brně městskou hromadnou dopravou, přehlédl. Ve vozech na ně z plakátů shlížela tvář jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) a u ní nápis „Kdo lže, ten krade“. Teď před volbami jsou k vidění v každé třetí tramvaji v Brně. A přes víkend ještě dělníci začali po kraji vylepovat billboardy se stejným heslem.

Pouhý týden před krajskými volbami tak proti Haškovi spustil bezprecedentní kampaň protivník, který ani nekandiduje. Na plakátech je totiž podepsaný majitel Student Agency Radim Jančura. Známý podnikatel, který z Brna řídí svoje impérium žlutých vlaků a autobusů, se s Haškem nemá rád už dlouho.

Naopak patřil k podporovatelům zakladatele hnutí ANO Andreje Babiše, které je v krajských volbách největším rivalem Haškovy ČSSD. Akce podle Jančury není namířena proti sociální demokracii, ale jen proti Haškovi.

Pomozte ČSSd, nevolte Haška

„Je naprosto pochopitelné, že někteří Jihomoravané chtějí volit sociální demokracii. Je důležité, aby byla jednou ze silných stran v Česku. Já se voličům tímto způsobem jen snažím předat vzkaz, že nejvíce sociální demokracii pomohou tehdy, když jí na jižní Moravě tentokrát svůj hlas nedají,“řekl MF DNES Jančura.

Podle Jančury Hašek sociální demokracii vnitřně rozpolcuje. „V případě, že ve volbách na jižní Moravě vyhraje, a naopak část jiných krajů Bohuslav Sobotka ztratí, může se také stát, že Hašek bude dalším předsedou strany a následně premiérem,“míní Jančura.

Vylepenými hesly Jančura naráží na tři roky starou aféru hejtmana s lánskou schůzkou prezidenta Miloše Zemana, o níž Hašek jedenáctkrát v přímém televizním přenosu zalhal, že se nekonala. A také na nynější kauzu Haškovy neexistující mluvčí Lucie Proutníkové, za kterou se ve skutečnosti skrývala lobbistka Jana Mrencová odsouzená za korupci.

Hašek, pro kterého krajské volby mohou znamenat, že jako první hejtman v historii křeslo obhájí podruhé, nebo se naopak v případě prohry možná bude muset z vysoké politiky pakovat, reagoval podrážděně. Zpráva ho zastihla v poslední fázi kampaně, při které včera slavil Den seniorů v Brně na náměstí Svobody nebo se fotil s dětmi v azylovém domě pro matky v nouzi. „Ubohý billboard pana Jančury beru jako poslední zoufalý pokus ANO a tohoto parťáka Andreje Babiše a Dana Ťoka před volbami, je otázkou, co má od ANO slíbené – zda ‚jen‘ nové vlaky za miliardy ze státní půjčovny pana Ťoka, z peněz fondů EU nebo nějaké lukrativní tratě od Ťokova ministerstva či případných budoucích hejtmanů za ANO,“vypočítával Hašek.

Hašek nechtěl Jančurovy vlaky

Jančura však popírá, že by s kýmkoliv z ANO akci koordinoval. „Podporovatel pana Babiše už nejsem. Uvěřitelnější by bylo nařčení, že tady pracuji pro pana Sobotku,“uvedl Jančura. Jeho ostré šarvátky s Haškem se přitom odehrávají už dvě volební období. Například v roce 2012 Haška obvinil z toho, že kraj připravil o 150 milionů korun, když nevzal jeho výhodnější nabídku na provozování všech elektrických tratí na jižní Moravě a místo toho se opět dohodl s Českými drahami. Hašek se pak na oplátku oháněl žalobami.

Podnikatel přitom vylepením plakátů svou nynější protihaškovskou kampaň neskončil. Osobně ještě včera večer objížděl s několika dalšími „týmy“stovku obcí na jižní Moravě a na značky s jejich názvem věšel cedule s nápisy „Jaký hejtman, takové silnice.“

Tím se trefuje do zřejmě nejvýraznějšího tématu letošní jihomoravské kampaně. Na jižní Moravě je v havarijním či nevyhovujícím stavu více než polovina silnic druhé a třetí třídy, za které je kraj zodpovědný a za poslední čtyři roky s tím téměř nepohnul. Kvůli silnicím se však dostal do ostrého sporu právě s ministrem dopravy za ANO Danem Ťokem, který konstatoval, že letos extra peníze krajům na opravy nedá.

Jančura přitom v poslední době na politiky ČSSD neútočí poprvé. Na desítkách žlutých autobusů jeho společnosti RegioJet se v červnu objevila reklama s tváří ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a telefonními čísly na něj a premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Jančura tak podle svých slov vyjadřoval obavu z reorganizace policie a vyzýval lidi, aby odpovědným politikům napsali svůj názor. Hájil tak i bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachtu, který úřad kvůli plánované reorganizaci opustil.

„Když Hašek volby vyhraje, může se stát dalším předsedou strany a premiérem.“Radim Jančura, Student Agency

Jančurovy billboardy Mají Haškovi sebrat hlasy. Foto: Anna Vavríková, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.