Natálka vystoupila poprvé na veřejnosti

MF DNES - - Z DOMOVA - — Josef Gabzdyl

Před sedmi lety Natálce Kudrikové sežehly tvář i část těla plameny po rasistickém žhářském útoku ve Vítkově na Opavsku. Nyní už je z Natálky devítiletá školačka, jizvy na těle i na duši však zůstaly.

A v sobotu v Ostravě s rodiči a sestrami vůbec poprvé vystoupila před větším množstvím cizích lidí. Pořadatelé soutěže Miss Gypsy totiž věnovali slavnostní večer právě dívence, která si vinou těžkých popálenin už mnoho vytrpěla.

Na novinářské otázky Natálka neodpovídá a choulí se k mamince. Jen na otázku, na co se z Miss těší, tiše řekne: „Na Slepčíka.“Zmíní mladého zpěváka Dalibora Slepčíka.

„Nedivte se, cizích lidí i dětí se bojí, protože už jí v minulosti několikrát ublížili,“vysvětluje Natálčina matka Anna Siváková.

Hned však upozorňuje, že spolužáci z vítkovské základní školy mají dívenku rádi. „Natálce dokonce dávají přednost a chrání ji,“popisuje Siváková, která dceru do školy nejen vodí, ale také s ní zůstává ve vyučování.

Při otázce, jak se nyní rodině žije, však zvážní. „Moc dobře ne. Chybějí nám peníze a malou čeká další operace.“

Umělá kůže totiž s Natálkou neroste, po určité době je proto zapotřebí další zákrok. Už jich byly desítky.

Siváková také říká, že čtveřice útočníků, která za vhození zápalných lahví do domku na okraji Vítkova dostala tresty od 20 do 22 let, zaplatila z vyměřeného devítimilionového odškodnění zatím jen zlomek. „Celkem to je asi pět tisíc korun. Pracují jen dva a platí měsíčně stokoruny,“postěžovala si.

Z přehlídky dostala Natálka dvacet tisíc, kolo a další dárky. „Cítili jsme, že se na hrozný čin začíná zapomínat,“vysvětlil prezident soutěže Josef Stojka.

Foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Před publikem Jako host soutěže Miss Gypsy dostala Natálka jízdní kolo.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.