Zjistí, kdo podepsal závěť?

MF DNES - - Z DOMOVA - Radka Hrdinová reportérka MF DNES

Klasicky, nebo Comenia Scriptem? Jakým písmem se bude jejich prvňáček učit psát, o tom na pražské základní škole Kodaňská rozhodují rodiče. Podobně jako v Kodaňské si rodiče mohou vybrat na necelých dvou stovkách základních škol po celém Česku z celkových více než čtyř tisíc.

Comenia Scriptu dává v Kodaňské podle učitelky Radany Malé přednost před písmem klasickým pravidelně třetina rodičů. Zbytek maminek a tatínků chce, aby se jejich dítě učilo psát podle stejných vzorů jako oni.

I pět let po zavedení Comenia Scriptu na školách má podle ní řada rodičů z nového písma trochu strach. „Nejčastěji se bojí toho, že si děti nebudou umět přečíst dopis od nich nebo od babičky, ale na rozhodování má vliv i to, že se vázaným písmem učil psát starší sourozenec nebo že prostě chtějí, aby se jejich dítě učilo psát stejným písmem jako oni,“dodává učitelka.

Dopisy od babičky

Strach z toho, že dítě nebude rozumět jejich vzkazům, podle zkušeností Radany Malé není namístě. Ano, pro děti, které se učí psát Comenia Scriptem, bývá čtení vázaného textu větší zátěž. Přece jen se s touto formou písma nesetkávají tak často.

Jenže s dopisem od rodičů nebo od babičky budou mít potíže i žáčci, kteří se učí psát vázaným písmem. Babička totiž nejspíš nepíše podle vzoru, který znají z písanky.

Jak si tyto děti v dospělosti poradí se čtením psané latinky, to se teprve ukáže. Vzhledem k tomu, že postaru učí psát stále okolo 96 procent škol, se s ní budou setkávat u mnoha svých vrstevníků. Obráceně by problém nastat neměl. Písmo dětí, které píší Comenia Scriptem, je totiž jednoznačně čitelnější.

Olga Kučerová se na pražské pedagogické fakultě novou formou písma systematicky zabývá. V rámci svého zkoumání hodnotila mimo jiné čitelnost písma u stovek žáků třetích tříd.

Z těch, co se učí psát latinkou, jich minimálně z poloviny nečitelný

Bude problém ověřit, kdo podepsal poslední vůli nebo kdo je autorem textu? Písmoznalci z Kriminalistického ústavu Praha zjišťují, jestli bude mít písmo těch, kdo se od první třídy učí psát Comenia Scriptem, dostatek osobitých znaků, podle nichž se lze řídit.

Děti, které se učily psát novým nespojitým písmem jako první, nyní přecházejí z prvního stupně základní školy na druhý. A rozdíly mezi jejich rukopisy jsou tak velké, že si písmoznalci nemusí dělat starosti. Přesto se v Kriminalistickém ústavu připravují na to, že jim Comenia Script na nějakou dobu přidělá práci. „Budeme se s ním muset naučit zacházet,“říká Michaela Kmječová, která se s kolegy zkoumáním Comenia Scriptu zabývá.

Nejde ani tak o to, že by novému písmu chyběly individuální znaky. Jde o to, kde je hledat. A v tom bude ve srovnání s rukopisem dnešních dospělých píšících malým tiskacím písmem rozdíl.

Když se písmoznalcům v Kriminalistickém ústavu Praha dnes dostane na stůl dokument psaný nespojitým písmem, mohou se spolehnout na to, že to bude rukopis velmi osobitý. Lidé, kteří jsou jejich pisateli, se tímto způsobem totiž neučili psát podle písanky. „Protože si rukopis každý z nich vytvořil sám, obsahuje řadu osobitých znaků,“vysvětluje Kmječová.

Písmoznalci nyní mapují, jak způsob psaní ovlivňuje škola a v čem se děti nejčastěji odchylují od vzorů Comenia Scriptu v písance. Už třeba vědí, že hledat autora textu podle toho, jestli se pisatel drží písankou předepsané výšky písmena „t“, jim nepomůže, protože ji dodržuje jen malý zlomek dětí.

Na definitivní závěry je však brzy. „My se většinou zabýváme rukopisy dospělých lidí, pokud bychom měli zkoumat rukopis mladého člověka do 15 let, museli bychom být velmi opatrní,“vysvětluje Michaela Kmječová. (rh)

Snazší psaní

Děti se písmo Comenia Script (vlevo) učí rychleji. Latinkou přesto píše okolo 96 procent dětí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.