Přeháňky, bouřky, psí počasí

MF DNES - - Z DOMOVA -

Meteorologové po včerejším ochlazení počítají s dalším poklesem teplot. Začátek října tak přinese do Česka sychravý podzim provázený velkým množstvím přeháněk a občasnými bouřkami.

Oteplit by se mělo až ve druhé polovině měsíce, kdy se denní teploty vyšplhají nad dlouhodobý průměr, který je pro říjen 8,8 stupně Celsia (na základě měření prováděných v letech 1981 až 2010). Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v sobotu vydal Český hydrometeorologický ústav.

Výkyvy teplot, které nastaly na začátku podzimu, tak budou podle meteorologů pokračovat. „Po rekordně teplé první polovině září následovalo téměř 10stupňové ochlazení. Ke konci září se teploty opět dostaly vysoko nad průměr. Začátkem října bude následovat prudké ochlazení a teploty se dostanou hluboko pod průměr,“konstatuje zpráva ústavu.

Celkově bude říjen teplotně průměrný text odevzdalo osm procent, místy nečitelné bylo písmo 63 procent dětí.

Z dětí, které se učily psát Comenia Scriptem, neodevzdalo zcela nečitelný text ani jedno, místy nečitelné bylo písmo 22 procent z nich. Větší problémy měly děti píšící Comenia Scriptem jen v jedné oblasti, a to udržení písmen na lince.

„Comenia Script je grafomotoricky jednodušší než latinka. Děti se jím naučí psát rychleji,“vysvětluje Kučerová. Splňuje tak to, co sliboval. Totiž že bude čitelnější a pro děti snazší.

To, že se naučí písmenka rychleji, jim dává výhodu nejen v psaní, ale i v jiných předmětech. „Ve třetí třídě dělají například méně gramatických chyb. Díky tomu, že rychleji zvládnou formu, mají pravděpodobně větší prostor pro to, aby se zaměřily na obsah, včetně aplikace gramatických pravidel,“domnívá se Kučerová.

Náskok jim ale nevydrží. Během čtvrté a páté třídy zvládnou jejich vrstevníci psaní latinkou se stejnou samozřejmostí a jejich startovní čára při diktátech se srovná. „Na konci páté třídy není mezi dětmi, které se učily psát Comenia Scriptem, a těmi, co píší latinkou, žádný statisticky významný rozdíl,“tvrdí Kučerová.

Zároveň se nepotvrdila obava, že budou všechny děti psát stejně. „Už od druhé třídy poznám asi tři čtvrtiny dětí podle rukopisu, ve čtvrté už mají svůj rukopis všechny. Jen u několika váhám, neboť mají rukopisy podobné,“říká Malá. nebo lehce podprůměrný. Během dne budou teploty stoupat přibližně na 13 stupňů Celsia, v noci klesnou ke čtyřem, a v posledním říjnovém týdnu dokonce až ke třem stupňům.

Nejteplejší říjen meteorologové naměřili v roce 1966, kdy průměrná teplota dosáhla 13 stupňů Celsia (ze změřených hodnot od roku 1951). Naopak nejstudenější byl rok 1974, kdy se průměr za desátý měsíc dostal na pouhých 5,3 stupně.

Meteorologové však hlavně očekávají pro čtyři říjnové týdny spoustu vody padající z nebe. Nejvíc pršet má v tomto týdnu do 9. října, kdy vydatné srážky doprovodí celkové ochlazení. Postupně se množství přeháněk o něco sníží a srážky klesnou k průměrným hodnotám, ale celkově zůstane říjen nadprůměrně deštivý.

Průměrná hodnota srážek v říjnu je pro Česko 37 milimetrů, nejvíce pršelo v roce 1964, kdy spadlo 104 milimetrů vody. (pak)

Foto: MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.