Maďarské referendum: Migranty povinně nechceme

MF DNES - - ZE SVĚTA - Milan Vodička redaktor MF DNES Jana Šafaříková redaktorka MF DNES

Británie spustí do konce března příštího roku článek 50 unijní smlouvy, jehož aktivace formálně zahájí přinejmenším dvouleté „výstupní“rozhovory z EU. Řekla to včera britská premiérka Theresa Mayová, která tak poprvé od svého červencového nástupu upřesnila harmonogram dalšího postupu.

Premiérka opět prohlásila, že chce vyjednat co možná nejlepší dohodu o odchodu z EU, ale neupřesnila, zda dá přednost zachování společného trhu, anebo kontrole imigrace, požadované přívrženci brexitu. „Lidé si přejí, aby vláda byla schopná rozhodovat, kdo smí vstoupit (na britské území), a to je důležité,“poznamenala Theresa Mayová. Současně dodala, že vysoce kvalifikovaní přistěhovalci jsou nadále vítáni.

Oznámení Mayové podle agentury AFP potěší Brusel, který neskrýval netrpělivost a přál si co nejdříve vědět, jak Londýn naloží s výsledkem referenda z 23. června, v němž většina Britů hlasovala pro brexit.

Premiérka také avizovala, že v nadcházejícím legislativním programu vlády bude zrušení zákona o přistoupení Británie do EU, které začne platit až odchodem z EU. Vláda také převezme veškeré zákony pramenící z členství v EU do britského právního řádu. Teprve postupně je bude revidovat a nepotřebné zákony rušit. (ČTK)

Jestliže je říjen, musíme být v Mosulu.

Pozná se to podle toho, že džihádisté tam kolem obytných čtvrtí rozmisťují cisterny s ropou, aby si Američané a Iráčané rozmysleli bombardování. A podle toho, že do Iráku zamířilo na 600 amerických vojáků jako poradci pro vedení ofenzivy.

A taky podle kalendáře. Baracku Obamovi už moc času v Bílém domě nezbývá, a jestli chce stihnout dobytí největší bašty IS, aby neodešel na štítě, má nejvyšší čas.

Zdá se, že bitva o Mosul je na spadnutí.

Včerejší maďarské referendum o kvótách pro migranty mělo sice spíš orientační charakter – maďarská vláda si chtěla otestovat, jak silná je její pozice pro další vyjednávání ohledně přerozdělování migrantů mezi členské země EU – rozruch však vzbudilo i v sousedních státech a v Bruselu.

Premiér Viktor Orbán podle předsedy Před pár dny Iráčané dobyli město Širkát, což je vstupní brána. Ale všechno je relativní, jelikož to, že Iráčané vletí do Mosulu, se říká už dva roky. Ale teď je jiná situace, IS má kondici jako po hladovce.

Celé velké město, kde před jeho obsazením v červnu 2014 žilo na dva miliony lidí, drží slabá posádka asi tří až pěti tisíc džihádistů. Před pár měsíci jich bylo jednou tolik. O úbytek se postaralo bombardování a nenasytná bojiště.

Ten zbytek je nic v porovnání s obrovskou armádou, která se na něj chystá. Je v ní 25 000 Iráčanů, 6 000 Kurdů, asi 5 000 Američanů jako podpora a poradci, na 10 000 sunnitských bojovníků z místních kmenů, různé milice asyrských křesťanů či jezídů. Všichni mají s černou vlajkou nevyřízené účty. Asi třicet kilometrů od Mosulu jsou na iráckém území dokonce Turci i s pár tanky, i když spíše kvůli Kurdům.

Ale jak ukazují zprávy z místa a předchozí bojové zkušenosti, nemusí to pořád být turistická projížďka ani bezstarostné zametání.

Irácká armáda, Američané, místní milice, Kurdové, jezídové a další jsou nachystáni na zteč Mosulu. Ale Islámský stát (IS) taky.

Evropského parlamentu Martina Schulze hraje „nebezpečnou hru“, když zpochybňuje unijní pravidla. „Solidarita není jednosměrná,“řekl, ale odmítl výzvy k vyloučení Maďarska z EU.

Naopak rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz se Maďarska zastal. „Kdyby naším nejvyšším cílem nebylo od začátku rozdělování běženců, Příkop má být napuštěn ropou a zapálen, aby vznikla „ohnivá řeka“, jak tomu džihádistická propaganda říká. Ta má zastavit postup útočníků a zahalit město dýmem, takže letecká podpora bude k ničemu.

Na některých místech vyrostly silné ale ochrana vnějších hranic, pak by se podle mě toto referendum v Maďarsku nemuselo nikdy konat,“řekl v nedělním vydání německého deníku Die Welt.

Politika přerozdělování podle něj povzbuzuje migranty k cestě do Evropy, protože jim dává naději, že se dostanou do Německa. „Plán na rozdělení 160 tisíc uprchlíků během dvou let podle kvót mezi státy EU považuji za špatný,“dodal Kurz.

Kampaň za miliardy

Kvůli tradičně nízké účasti Maďarů v referendech byla nyní vládní kampaň velmi intenzivní. Podle odhadů na ni mohlo padnout přinejmenším 13 miliard forintů (1,1 miliardy korun). Ani samotná otázka nedávala velkou možnost výběru: „Chcete, aby EU nařizovala povinné přemístění osob bez maďarského občanství do Maďarska bez souhlasu maďarského parlamentu?“

Po sečtení 99,97 procenta hlasů se 98,3 procenta voličů vyslovilo proti kvótám.

Orbán ještě v sobotu apeloval na Maďary, aby přišli hlasovat a kvóty odmítli. „Referendem můžeme vyslat poselství všem Evropanům, říci jim, že je to na nás, evropských občanech, abychom společnými silami přivedli EU k rozumu, nebo ji nechali rozpadnout se,“uvedl pro deník Magyar Idök.

Do kampaně se zapojil také ministr obrany István Simicskó, podle něhož v Evropě žije v přestrojení za migranty 4 000 teroristů, kteří by se kvůli povinným kvótám na přerozdělování mohli dostat do Maďarska. Připomněl také, že 14 teroristů, kteří se podíleli na pařížských atentátech z loňského listopadu, nějakou dobu pobývalo jako migranti v Budapešti.

K platnosti referenda bylo nutné, aby v něm odevzdalo hlas přes 50 procent registrovaných voličů. Podle agentury Reuters však byla účast jen 40procentní. Některé strany, jako třeba Demokratická koalice, vyzývaly k bojkotu:. „Zdržení se je také hlas: kdo se zdrží, ten hlasuje pro Evropu.“

Hlasování bylo v podstatě prověrkou skutečné podpory Orbánově politice u veřejnosti. Podle opozice v referendu nešlo ani tak o uprchlíky, jako spíše o Orbánovu moc.

Maďaři obecně přijímání běženců odmítají. Avšak pro vládu bylo referendum také ukazatelem síly jejího mandátu. A pro Evropskou unii varovným signálem.

Foto: Reuters

Chceme do Británie Francouzská policie rozhání migranty a další demonstranty, kteří navzdory zákazu protestovali proti plánovanému uzavření tábora „Džungle“u severofrancouzského Calais. Žije v něm až 10 000 migrantů z Blízkého východu a Afriky, kteří se snaží dostat do Británie.

Foto: AP

Nevýhra V Orbánově referendu nehlasovalo dost lidí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.