Policie zasáhla při protestech v Calais

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Dobývání jiného města obsazeného IS, Fallúdži, trvalo v první půli letoška celé měsíce: čtvrt roku zabralo obléhání, měsíc finální zteč.

V Mosulu jsou džihádisté připraveni, měli na to dost času i otroků.

Kde to šlo, obehnali město příkopem, což sice působí středověce, ale má to svůj praktický význam. betonové hradby. Džihádisté vymysleli i mobilní hradby: jsou to betonové zátarasy umístěné na kamionech. Kde to šlo, byly rozmístěny miny a improvizované nálože, které zpomalují útok.

Město je prošpikováno kilometry tunelů, aby se bojovníci mohli přemisťovat kryti – a taky se překvapivě vynořovat v zádech nepřítele. Jeden obyvatel Mosulu řekl agentuře Reuters, že tunely vytvářejí síť, která se proplétá podzemím celého města i pod řekou Tigris, vchody jsou maskované jako poklopy kanálů.

Tunely, minová pole a nálože v domech jsou pro boj ve městě zničující zbraní, což se ukázalo koncem jara ve Fallúdži. Dokonale zastavovaly přesilu útočníků. A jakmile se jednotka zastavila, byla snadným cílem, protože obránci si předem volili místo tak, aby jim vyhovovalo. Odstřelovači a sebevražední atentátníci pak špatně kryté útočníky ničili. Iráčtí vojáci tak zaznamenali dvojí ztráty: lidské i morální. Muži, kteří přežili, neměli odvahu postupovat

„Ukážeme Islámskému státu, co je to hrdinství a vítězství.“

dál, takže celé jednotky musely být vystřídány.

Teď to má být jiné. „Ukážeme Islámskému státu, co je to hrdinství a vítězství,“řekl před pár dny mluvčí irácké armády generál Jahjá Rasúl. „Naši vojáci rozšlapou jejich bandy a naházejí je do popelnic historie.“

Když se vojáci a džihádisté setkali v Mosulu naposledy, prchly před několika stovkami radikálů celé dvě divize, aniž vystřelily.

Doba je teď možná skutečně jiná. Když Iráčané koncem srpna dobývali klíčový přístup k Mosulu, město Kuráju, prošli jím jako nůž máslem. Ale přesto je tady ještě jedno varování z Fallúdži. Je mnohem staršího data. Když suverénní Američané v listopadu 2004 přijeli vyčistit povstalou Fallúdžu, nebyly tam ani čtyři tisíce neuspořádaných povstalců, které chtěli zamést jako smetí. Postupně se do bitvy zapojilo dvanáct tisíc amerických vojáků a boje trvaly dva měsíce.

A to byly začátečnické časy džihádu, kdy povstalci nebyli nic víc než nadšení amatéři.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.