Nejméně oblíbené značky

MF DNES - - EKONOMIKA - Redaktorka MF DNES

Absolutní značkou roku je podle mladých Čechů Mattoni. Milují ji a spontánně si ji vybaví, jakmile přijde řeč na minerálky. V první desítce nejoblíbenějších značek se umístily také automobily Škoda, rozhlasová stanice Evropa 2, televize Nova, čokolády Milka, Plzeňský Prazdroj, Kofola, kosmetika Nivea, technologie Samsung a diskontní řetězec Lidl.

Pět tisíc lidí ve věku 20 až 40 let bylo osloveno přes Facebook nebo e-mailem a vybíralo z 290 značek, které působí na českém trhu. Ty pořádající společnost Značka roku předvybrala z výsledků jiných průzkumů.

Spotřebitelé bodovali značky podle několika kritérií: láska ke značce, její unikátnost, do jaké míry splňuje potřeby, zda určuje trendy a zda si ji respondent vybaví spontánně. Značky byly rozděleny do 21 kategorií.

Cílem průzkumu bylo zjistit, jak mladá populace vnímá značky. „Lidé nehodnotili, jak moc značku kupují nebo jak je finančně úspěšná. Šanci proto dostaly i malé značky,“říká Jakub Hořický ze společnosti Značka roku. Důkazem je úspěch značek Svijany, Air Bank nebo Kofola.

Nejmilovanější značkou je podle výsledků jednotlivých kritérií Milka. Kategorie cukrovinek je vůbec zaplavena láskou. V první třicítce nejmilovanějších značek se umístilo hned sedm cukrovinek (s výjimkou Raffaella šlo o čokolády).

„Souvisí to s potřebou rozmazlovat se a s tím, co je vnímáno jako kvalitní,“říká Milan Průša z výzkumné agentury Millward Brown, která pro průzkum působila jako konzultant. Firma každoročně dává dohromady globální žebříček BrandZ, který měří celosvětově hodnotu značek a vychází přitom z hospodářských výsledků.

Češi milují také Evropu 2 a Pilsner Urquell – značky dle tohoto kritéria obsadily druhé a třetí místo. V desítce nejmilovanějších se možná překvapivě umístila také DM drogerie. „Lidé si k obchodům vytvářejí vztah, vyplňují jim čas,“vysvětluje Průša.

Za zvláště unikátní považují mladí Češi značku Apple, na druhém a třetím místě pak značky automobilů 279. 280. 281. 282. 283. 284. 285. 286. 287. 288. Mobil od ČEZ mobil Mobil.cz Tesco Mobile Hypoteční banka Country radio BLESKmobil Gorila mobil LAMA mobile U:fon Žabka

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.