Nejmilovanější značkou mezi Čechy ve věku 20 až 40 let je podle průzkumu společnosti Značka roku Milka.

MF DNES - - EKONOMIKA -

BMW a Mercedes. Apple je zároveň podle spotřebitelů značkou, která nejvíc nastavuje trendy. V závěsu za ní se to daří také rádiu Evropa 2 a výrobci elektroniky Samsung.

Na druhém konci žebříčku, mezi nejméně milovanými značkami, se umístila síť prodejen potravin Žabka. „Kamenné prodejny mají ten rys, že poskytují zážitky a pocit pestrosti s občasným překvapením. U Žabky jde spíš o málo atraktivní nouzové řešení s nulovým zážitkem,“říká marketingový expert.

Žabku, patřící do řetězce Tesco, spolu s bulvárním deníkem AHA a prodejcem nábytku XXXLutz (zřejmě kvůli dotěrné reklamě „ta-ta-ta-ta“) mladí Češi ocenili nejméně. Na chvostu celkového pořadí skončilo také devět malých mobilních operátorů. „Pokud malá značka není specialista nebo, řekněme, kultovní, je prostě slabá. A to lidé obecně nemají důvod milovat,“vysvětluje Průša.

Překvapením naopak je, že diskont Lidl skončil celkově osmý. Podle marketérů se mu daří nastavovat trendy, zpříjemňovat prostředí a nabízí zajímavý sortiment, například široký výběr sýrů a vína.

Částečně udivilo rovněž vítězství Air Bank ve své kategorii. „Značka má jednu z nejviditelnějších kampaní v historii,“říká Průša. Je proto vnímána dobře, i když nakonec většina lidí zvolí kamennou banku.

Zato u pojišťoven lidé příliš nerozlišují. „Pro lidi je jejich produkt nesrozumitelný, musí se hodně vysvětlovat. Velká emoční náklonnost v této kategorii neexistuje,“říká expert.

Umístění nejprodávanějšího deníku Blesk, který je patnáctou nejméně milovanou značkou, podle Průši nepřekvapuje. „Existuje skupina lidí, která to programově odmítá, a velká skupina, která to kupuje,“vysvětluje Průša. MF DNES se umístila na celkově osmnáctém místě, internetový portál iDNES.cz skončil čtrnáctý.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.