Tahle země už (asi) není pro starý

MF DNES - - NÁZORY -

Julian Nagelsmann je vlastně obyčejný mladý muž, který příští léto oslaví třicátiny. Vysoký, se širokým úsměvem a upřímnýma očima. Celkem nadějnou fotbalovou kariéru mu zastavily trvalé problémy s kolenem, proto začal v jedenadvaceti letech trénovat. „Fotbal je můj život. Nedokázal jsem si představit, že budu dělat něco jiného,“řekl.

O sedm let později, čili letos v únoru, převzal Hoffenheim.

Aby bylo jasno, Hoffenheim je klub z nejvyšší německé soutěže, takže soutěží s Bayernem Mnichov nebo Borussií Dortmund.

A devětadvacetiletý Nagelsmann je nejmladší bundesligový trenér v dějinách.

„Pečlivě jsme zvážili veškerá rizika a jdeme do toho. Julian by měl začít co nejdříve, má autoritu a určitě týmu předá užitečný impulz. Julian je člověk pro budoucnost,“prohlásil generální ředitel týmu Peter Görlich, když padlo věkové tabu.

Nagelsmann nakazil utrápené mužstvo nadějí, pracovitostí i entuziasmem. V organizaci hry sází na detaily, v téměř beznadějné situaci zachránil Hoffenheim v soutěži a teď je s ním po šesti kolech neporažený.

V nepříliš zajímavé první lize ve Walesu dokonce pracuje trenér narozený v květnu 1991. Jmenuje se Niall McGuinness.

„Inspiroval mě José Mourinho. Nehrál fotbal profesionálně, protože nebyl dost dobrý, ale nechtěl se vzdát. Chci jít v jeho stopách. Chci se koncentrovat, abych se stal dobrým trenérem,“vyhlásil mladičký zrzek z klubu Rhyl.

Mimochodem, onen zmiňovaný Mourinho, jeden z nejuznávanějších koučů současnosti, začínal v osmadvaceti u dorostenců v portugalském Setúbalu. Dodneška už stačil zanechat stopu na legendárních adresách v Chelsea, Interu Milán nebo Realu Madrid. Teď pomáhá zvedat Manchester United. Ano, tudy vede fotbalový vývoj. Tahle země už nejspíš není pro staré!

Mezi dvaceti týmy současné anglické ligy najdete hned osm trenérských čtyřicátníků, Eddie Howe z Bournemouthu má jen osmatřicet, přičemž v přímořském letovisku pracuje od roku 2008.

Mládí vpřed! Samozřejmě ne zbrkle, natruc nebo za každou cenu.

Ne že by šedesátníkům odzvonilo, ale fotbal si prostě musí zvykat na novou manažerskou vlnu. Tvoří ji pánové odvážní, pracovití, progresivní, leckdy dost agresivní a suverénní. Častokrát jdou proti proudu, prosazují vlastní myšlenky, zkoušejí nová schémata a do omrzení připravují televizní sestřihy, aby svým hráčům (občas starším než jsou oni) názorně ukázali, jak si představují jejich hru.

Sparťan David Holoubek do nové manažerské vlny, která se naštěstí žene i na Česko, jednoznačně patří.

„Máme jasně dané principy. A platí: neplníš je, nehraješ; nechceš plnit, odcházíš,“prohlásil, než přestoupil od sparťanských dorostenců o patro výš. Minulý týden provizorně převzal první tým Sparty a dokonale ho připravil na těžký pohárový souboj s Interem Milán. Páni, to byla jízda! Těžce zkroušený tým zapomněl, že by měl kdy nějaké potíže, a slavného protivníka zadupal 3:1.

„Vycházím z toho, že základem je rychlost. Pomalé hráče nebrat,“vyznal se Holoubek v době, kdy ještě neměl tušení, že ho potká životní skok do Evropské ligy.

Abychom nezapomněli, narodil se v červnu 1980.

A Jindřich Trpišovský, kterého si Sparta vysnila za svého nového trenéra? Tomu je čtyřicet.

Čest všem výjimkám (Páník, Jarolím nebo Koubek), ale zdá se, že tahle země opravdu přestává být pro staré. Maďaři nechtějí kvóty na uprchlíky. Premiér Viktor Orbán to ví, a tak uspořádal referendum, aby posílil svou pozici. Ta mimochodem sílí každým dnem, včera už ho podpořil i rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.