Trefa

MF DNES - - NÁZORY -

Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Touto geniální větou někdejšího ruského premiéra a vynikajícího aforisty Viktora Černomyrdina by se dala nejlépe popsat dosavadní bilance státního programu léčebného konopí.

Za tři roky si totiž čeští pacienti v lékárnách vyzvedli jen dvě kila léčebného konopí, což odpovídá asi dvaceti obslouženým lidem měsíčně. Skutečný zájem tím zaostal za očekáváním o devadesát procent.

Žádný velký údiv však tato zpráva nevyvolá. Dostat se legálně ke konopí, které dokáže ulevit pacientům s mnoha různými diagnózami, je v Česku pořád velmi obtížné a lékaři si od této byliny drží odstup. Nezanedbatelnou překážkou širšího využití konopí k lékařským účelům je i jeho cena – 300 korun za gram je zhruba o třicet až padesát procent víc, než se platí na černém trhu. Konopí se zkrátka v české medicíně zatím nechytilo.

Platí to minimálně dle oficiálních statistik. Neoficiálně užívá konopí a konopné produkty k léčebným účelům mnohem více obyvatel České republiky, ale využívají buď černý trh, nebo přátelskou výpomoc. Česko je totiž ve skutečnosti konopnou velmocí. „Zboží“z Česka má mimořádně dobrou pověst i ve světě a lze je nalézt například i v nizozemských coffee-shopech, kde je často vydáváno za produkci z tradičních marihuanových rájů.

Lze se opřít i o statistiky. Nějakou konopnou látku alespoň jednou v životě užil každý čtvrtý obyvatel České republiky (podle některých průzkumů dokonce každý třetí) a každý desátý tak učinil v uplynulém roce. Víc než v Česku se konopí kouří už jen na Islandu, ve Spojených státech a ve Španělsku.

Tomu odpovídá i tolerance vůči (rekreačnímu) používání konopných látek. Pětadvacet procent populace s ním nemá žádný problém, lehce nad padesát procent populace toleruje jednorázové konopné experimenty. A do tohoto prostředí přišel před třemi lety státní program předraženého léčebného konopí. Lze se opravdu upřímně podivit, že selhal?

Podle vzoru Colorada

Hnacím motorem světové války proti konopným látkám byly od počátku minulého století Spojené státy americké, kde se za sto let drogové represe paradoxně vypěstovala velmi pokročilá konopná kultura. O zásobování země konopím se dlouhodobě starají především její dva sousedé – na jihu Mexiko a na severu Kanada.

Jenže i ve Spojených státech už pár let probíhá velká konopná revoluce, založená na osobních zkušenostech několika generací, které na marihuaně v podstatě vyrostly a dnes už jich je tolik, že jsou schopni měnit zákony v referendech.

Třeba v Kalifornii, kde se lze s rekreačním užíváním konopí setkat na každém kroku. Jako první stát USA schválila Kalifornie konopí pro medicínské účely už v roce 1996. A od roku 2010 je v tomto státě de facto legální. Kalifornský nejvyšší soud tehdy označil za nezákonná všechna omezení postupně vydaná k původnímu zákonu z roku 1996, a tak dnes každý, komu dá lékař příslušné osvědčení, může konopí vypěstovat, kolik chce, pokud ho má pro vlastní využití. Zkuste hádat, jak složité je obstarat si takové potvrzení, když vám ho

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.