Důležitá zpráva o Harichovi

MF DNES - - KULTURA -

Václav Hnátek redaktor MF DNES

Slovenský zpěvák Martin Harich je muž několika tváří. A to doslova, když ve slovenské verzi televizní estrády Tvoja tvár znie povedome podstoupil naprosto bombastickou proměnu v obřího černocha CeeLo Greena.

Vedle toho pronikl přímo do srdce showbyznysu, tedy do britského klání X Factor, kde jej chválil sám Simon Cowell, a zároveň vyrazil na pěší pouť do španělského Santiaga de Compostella.

Několik poloh ukazuje i na pětipísňovém EP Pátrám, které v podstatě shrnuje Harichovy osudy za poslední dva roky. Finalista Česko Slovenské SuperStar sice vydal v letech 2011 a 2013 dvě řadové desky, v poslední době však zaujal unplugged koncertem pro Óčko a víckrát se prezentoval jenom s akustickou kytarou.

Kdo má Haricha zařazeného hlavně jako buskera, bude nejspíš překvapený jednou ze dvou zbrusu nových skladeb, která nese název Kam sa to podelo a je svou produkcí Miroslav Šašek, Baobab, Praha 2016, 64 stran naprosto čistým popem. Druhou novinku a opačnou tvář Harichovy tvorby zosobňuje píseň Pátrám, jež v sobě nese jistý duchovní rozměr, ale obě písně pojí jeho hlas, který patří na současné scéně k těm zajímavějším.

Slovenské národní povstání u nás nerezonuje tolik jako u sousedů, nicméně píseň Tichý večer, jež vznikla k jeho výročí a je v podstatě zhudebněnou básní mladého partyzána, který během bojů proti nacistům padl, má obecnou platnost a zaujme i v Česku.

Desce Pátrám trochu chybí nějaký jednotící motiv, ale jako zpráva o stavu Harichovy tvorby je důležitá a povedená.

Foto: archiv Martina Haricha

Harich na desce ukáže i popovou tvář.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.