Animovaný příběh

MF DNES - - KULTURA -

letos v listopadu by autor slavil stovku, rozhodl se nakladatel složit mu hold vydáním zřejmě nejzábavnějšího kusu z jeho rozsáhlé bibliografie. Jmenuje se Toto není kámen.

Titulní odkaz na slavný obraz Reného Magritta „Toto není dýmka“funguje bezvadně. Šašek si vzal jako výchozí materiál reprodukce antických soch z různých italských muzeí – a zasadil je jednoduchou kresbou do nových, kontrastních kulis.

Bezruký Apollón pokukuje po psacím stroji. Zachmuřeného Bruta odváží policejní auto. Julius Caesar sedí pohodlně v kase muzea. Beznohý Dionýsos jede na saních. Minerva splachuje záchod. Kusy kamenného těla se pečou jako špíz.

Žánrově jde o kreslený humor s prvky koláže. Humor absurdní, černý, ve stylu Maurice Henryho anebo Karla Nepraše z šedesátých let.

Sedí to i časově: kniha Toto není kámen vyšla v anglickém originále v roce 1961. A je to humor beze slov. Respektive jen se stručnou informací, o jakou sochu jde a v jakém muzeu má své místo. Jde tedy vlastně i tentokrát o průvodce. O dobrodružnou procházku starým světem navlečeným do nových šatů. O sympatické zlidštění chladné monumentality. Prostě o dobrou, užitečnou knihu. Nové příhody kutilských nezmarů se objevily právě v roce, kdy Kuťáci, jak se původně jmenovali, slaví čtyřicet let na scéně. Reálie kolem nich se změnily, potýkají se i s moderní technikou včetně myčky nebo lisu na ovoce, ale princip humoru zůstává. Dokážou vykřesat neskutečné grotesky z tak všedních úkonů, jako je třeba stěhování obřího kaktusu nebo jízda na rotopedu, který dostane živé přírodní pozadí. Domácí kino má navíc výhodu, že si divák může epizody dávkovat podle vlastní vůle. režie Marek Beneš

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.