Hraje celá rodina. A má za to karlovarskou trofej

MF DNES - - KULTURA - Radim Kopáč literární a výtvarný kritik

Kdo by neznal Miroslava Šaška (1916–1980), autora dlouhé řady knižních průvodců po světových metropolích. Se svou hravou obrazovou zkratkou, doprovázenou střídmým slovem, slavil úspěchy zejména v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století.

V Čechách o jeho sérii „This is...“ale tehdy nikdo nevěděl. Šašek byl na indexu. V sedmačtyřicátém roce totiž odešel z republiky – a už se nevrátil. Žil v Německu, později ve Francii, pracoval pro Svobodnou Evropu. A především cestoval po světě a kreslil.

Do Čech se vrátil až třiatřicet let po smrti. Díky nakladatelství Baobab vyšly od roku 2013 jeho knížky v hlavní roli s Paříží, Londýnem, Římem, Austrálií, New Yorkem a Benátkami. Konala se Šaškova retrospektiva, vyšla monografie.

Olga Černá s Michaelou Kukovičovou se dokonce vydaly v knize To je Praha po jeho stopách. A protože

Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Stál jen 120 tisíc eur, málo přes tři miliony korun. Přesto film Rodinné štěstí vyhrál karlovarský festival a nyní se vstupem do našich kin míří na další přehlídky.

Co je na něm tak zvláštního? Právě že nic: příběh domácnosti, která musí dočasně ubytovat své příbuzné, okouzluje tím, jak je normální. Zejména na festivalech umrtvujících experimenty působí jako živá voda, vtipný a vzdor rozklíženým vztahům pozitivní dotek světa, jejž zná důvěrně každý. Totiž rodiny.

Manželé, jejichž půtky se zdaleka netýkají jen výchovy synka, poskytnou útočiště ženině sestře s jejím mužem a dospívající dcerou, kteří se vracejí po neúspěšném pokusu žít v cizině. A už to jiskří: uvnitř dvojic, mezi sestrami i švagry. Každá banalita stísněného soužití rodí rozbušku, šermuje se minulostí i penězi. Sice se inscenuje vlastně divadlo, ale režisér Szabolcs Hajdu, jenž ve filmu hraje se svou ženou i dětmi a z Varů vedle hlavní ceny má trofej hereckou, situační konverzaci chytře snímá a rytmizuje – z řad svých studentů zaměstnal třináct kameramanů. Jeho jedovatosti současně baví, zraňují i budí soucit: říci partnerce „Krásně stárneš“je opravdu vrchol něžné jízlivosti. Režie Szabolcs Hajdu

Na skleničku Miroslav Šašek nasadil římským císařům Vespasiánovi (vpravo) a Nerovi (vlevo), jejichž sochy stojí v římském Kapitolském muzeu, oblek. Repro: Baobab

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.