Ondřej Leinert

MF DNES - - ROZHOVOR -

reportér MF DNES

Reakce na migrační vlnu byla podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka přehnaná. „Byla vyvolána hysterie neadekvátní reálné situaci,“říká předseda KDU-ČSL, který kvůli tomu kritizuje prezidenta Zemana.

Byl jsem překvapen, když jsem viděl, že kandidujete jako dvojka v Královéhradeckém kraji. Už jste vicepremiér, předseda KDU-ČSL a vybavuji si, jak jste kdysi říkal, že vás funkce nelákají. Tak proč?

To jste asi špatně slyšel. Říkal jsem, že moje původní ambice, s níž jsem vstupoval do politiky, mířila maximálně na komunální politiku. Krajským zastupitelem v Královéhradeckém kraji jsem už čtyři roky a chci v tom pokračovat. Kolegům jsem nabídl, že s výjimkou prvního místa, kterým dáváte jasně najevo, že chcete být hejtmanem, což já nechci, jim pomůžu kdekoliv na kandidátce. Klidně i na posledním místě. Oni se rozhodli, že jsem pro kandidátku přínosem jako druhý, tak jsem druhý.

Co když vás voliči vytáhnou nahoru a budete mít možnost stát se hejtmanem?

Žádnou uvolněnou funkci nechci. Jak mě mohou vytáhnout nahoru? Mohou mě vykroužkovat, ale není pravidlo, že ten, kdo vyhraje na preferenční hlasy, tak že zastává nějakou funkci.

To jistě není, ale šance tam je?

Je tam lídr a ten má aspiraci vést kraj.

Vy tedy ne? Ani při výrazné podpoře?

Říkám to už po třetí: nemám zájem o to, abych byl v jakékoli uvolněné funkci na kraji. Mojí ambicí je být řadovým zastupitelem jako doposud. Nejsem tam ani v žádných výborech.

Chcete otevřít KDU-ČSL co nejvíce voličům, ale podle preferencí se vám to moc nedaří. Máte šest až sedm procent. Co tomu ještě chybí?

To otevření proběhlo, třeba v poslaneckém klubu máme Ivana Gabala. Podle výsledků našich průzkumů KDU-ČSL volí třicet procent voličů z taktických důvodů. Jediné, co ještě zbývá, je voliče přesvědčit, že když nechodí do kostela, neznamená to, že nás nesmějí volit. Jsme tady pro věřící i nevěřící – hlavně myslící. Jsme stranou křesťanskodemokratickou, kterou jako jinde na západ od našich hranic volí lidé napříč společností.

Jak vidíte potenciál KDU-ČSL? Kam až se může dostat?

Může vyhrát volby, ale to bude ještě nějakou dobu trvat.

To budete muset mít dobré výsledky i v místech, jako jsou severní Čechy, kde KDU-ČSL tradičně ztrácí. Co s tím hodláte dělat?

Systematicky pracovat na tom, aby voliči pochopili, že jsme strana, již má smysl volit bez ohledu na region.

Proč se vám zrovna v severních Čechách nedaří?

V severních Čechách je jiná společenská struktura než ve východních Čechách nebo na Moravě. Na druhou stranu nejvíce rostoucím regionem KDU-ČSL je Praha. V Praze jsme měli největší posun vzhledem k roku 2006. V roce 2013 jsme i při nižší volební účasti posílili o deset procent. To je dostatečně velká ukázka toho, že potenciál existuje. Máme ho i v dalších velkých městech a na venkově.

Tématem posledního roku a půl je migrační krize. Když se však podíváte na to, kolik běženců k nám přišlo, nebylo to přehnané?

Samozřejmě, že byla vyvolána hysterie neadekvátní reálné situaci. Proto moc nechápu, proč se v tomto směru někteří lidé dali chytit. Považuji za velmi populistické, když hnutí ANO říká, že je proti ekonomickým migrantům. Ekonomický migrant je například i ukrajinský lékař a takové lidi potřebujeme.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.