Profil KDU-ČSL

MF DNES - - ROZHOVOR -

Na druhou stranu, není lepší, když poptávku veřejnosti po silných vyjádřeních v tomto směru uspokojují hnutí ANO či prezident Miloš Zeman než extremisté a krajně pravicové strany?

Opravdu udělal premiér Fico dobře, když otevřel tuto otázku na Slovensku? Nejenže si poté neudržel svoji pozici, ještě tuto debatu legitimizoval a teď má Kotlebu v parlamentu. Ale na to si musí každý odpovědět sám.

A dělá to dobře prezident Zeman?

Prezident používá výroky, které společnost rozdělují, a to je špatně. Svůj původní výrok, že chce být prezidentem deseti milionů a chce spojovat, se mu nedaří naplňovat. A jeho rétorika týkající se migrační krize tomu jen napomáhá.

V jednom rozhovoru jste zmiňoval, že zatímco dříve byla společnost uspořádána do trojúhelníku, teď jsou to spíše přesýpací hodiny a střední třída se nachází v tom nejužším místě. Jak to chcete změnit?

Těžko můžeme společnost razantním způsobem měnit, ale můžeme ovlivnit to, že lidé, kteří se do střední třídy vždycky počítali – jako učitelé či státní zaměstnanci, budou lépe oceněni. Například učitelé by měli dostat přidáno ještě více.

Newsweek nedávno na titulku provokativně napsal: Dejme učitelům 50 tisíc měsíčně. Byl byste pro?

Byla by to jedna z cest. Podívejte se, jak to udělali na Tchaj-wanu nebo ve Finsku. Plat učitele by určitě měl být nadprůměrný.

Tak proč k tomu nesměřujeme?

Je to otázka vládních priorit. Školství by jí mělo být. Teď jsme v situaci, že na některé obory, konkrétně uvedu třeba fyziku na brněnské pedagogické fakultě, skoro nikdo nechce.

Když se bavíme o dlouhodobých cílech pro příští volební období, budete u toho ještě jako předseda KDU-ČSL, kterého vaše strana příští rok volí?

Nezlobte se, ale nejdřív to oznámím svým stranickým kolegům. Do prosince řeknu, jak to se mnou bude dál.

Jak se vám „žije“ve vládě s Bohuslavem Sobotkou a Andrejem Babišem?

Vždycky tančíte s tím, kdo je v sále. My jsme si moc vybírat nemohli. Ale nemyslím si, že by bylo jednoduché soužití ve vládě s Václavem Klausem, Jiřím Paroubkem či Vítem Bártou. Beru to

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.