Bezdomovec uhořel po plánovaném útoku

MF DNES - - PRAHA -

Mladý pár hledá ke koupi byt 2+kk-3+1, P4 – Háje, Chodov. Tel: 720475038.

vestavěné - přijmeme ihned zkušené montážníky. Práce v Praze, vysoký příjem, možnost financování nové dodávky. Tel. 603204950113366

Pro zaměstnance zastupitelských úřadů hledáme byty k pronájmu v dobrém stavu v Praze. T: 274810596.

Tachovské náměstí v Praze 3 dnes připomíná veřejný prostor jen svým názvem. Spíše než o náměstí jde totiž o slepou ulici, již dělí betonová budka a křoví od vstupu do Žižkovského tunelu. Ten pro chodce a cyklisty spojuje Prahu 3 a Karlín pod vrchem Vítkov.

Podle představ vedení Prahy 3 by se ale nyní nevzhledné náměstí mělo změnit. Zářijové zastupitelstvo městské části schválilo záměr na rekonstrukci Tachovského náměstí podle návrhu architektonického ateliéru Opočenský Valouch. „Pokud půjde vše podle plánu, mohli bychom s rekonstrukcí náměstí začít na podzim 2017,“říká starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09).

Nejprve však bude nutné vyřešit majetkoprávní vztahy mezi městskou částí a Českými drahami i magistrátem, jimž patří většina pozemků, kterých by se rekonstrukce týkala. Podle žižkovské opozice přitom majetkové vypořádání dlouhou dobu nikdo neřešil.

„Záměr rekonstruovat Tachovské náměstí přijala rada městské části

Bezdomovec, jehož ostatky nalezli hasiči na jaře 2014 po požáru u hlavního nádraží, uhořel podle vyšetřovatelů zaživa poté, co kolem něj pachatel rozlil a zapálil zřejmě lampový olej. Obžaloba z trýznivé vraždy viní devětatřicetiletého Jana Ernesta.

Vražedný motiv zůstává nejasný. Bude ho zjišťovat soud, který případ projedná 14. října.

Požár vypukl dopoledne 10. března 2014 mezi železniční tratí a Španělskou ulicí. Hasiči tehdy uvedli, že místo, kde hořelo, bylo plné odpadu už v květnu 2014 a už tehdy se vědělo, že bude potřeba směnu pozemků vyřešit. Nechápu, proč se od té doby nic nedělo a proč se ten samý záměr dostává po dvou letech do zastupitelstva,“uvádí zastupitel opozičního klubu Žižkov nejen sobě Ondřej Rut.

Vedení radnice ale podle starostky nezahálelo. „Máme připravenou smlouvu, kterou budeme s Českými drahami projednávat, a také dokumentaci k územnímu rozhodnutí,“konstatuje starostka Hujová. To, že záměr schválí celé zastupitelstvo, bude mít podle ní větší váhu při vyjednávání například s pražským magistrátem.

„Zásadní problém vidím v tom, že k řešení problémů s pozemky mělo dojít ještě předtím, než se začala vybírat podoba náměstí,“dodává místostarosta Alexander Bellu (ODS), do jehož gesce zastupitelstvo majetkoprávní vyrovnání o pozemky Českých drah a magistrátu svěřilo.

Jak vedení radnice, tak opozice se nicméně shodují na tom, že Tachovské náměstí rekonstrukci potřebuje. „Ten prostor je zničený jednak zbytečným podchodem pod bývalou železniční tratí a pak také nevyužívaným objektem, ve kterém dříve bývaly veřejné toalety,“popisuje Rut. Zmíněný podchod doporučuje projekt revitalizace zasypat a na místě betonového objektu bývalých veřejných toalet mají stát stromy a lavičky. „Počítá se i s novou dlažbou a prostorem pro předzahrádky restaurací, které jsou v okolních domech,“říká Hujová.

Úprava prostoru před vstupem do Žižkovského tunelu by mohla také pomoci oživit širší okolí náměstí, včetně ulic Koněvova a Husitská, a obývali ho lidé bez domova. Na spáleništi nalezli mrtvého třiačtyřicetiletého muže.

Zpočátku kriminalisté pracovali s verzí, že příčinou úmrtí byla zřejmě neopatrnost při svícení a přitápění ohněm. „Začala hořet polystyrenová tepelná izolace a následně i muž,“uvedl tehdy mluvčí pražské policie Jan Daněk. Násilnou smrt původně neodhalila ani pitva. Obvinění Ernesta z vraždy přišlo přesně dva roky od objevení těla.

Obžaloba popisuje místo činu jako squat umístěný u polystyrenem které zatím příliš nevybízejí k tomu, aby se v nich místní obyvatelé zdržovali déle, než je nezbytné. Na obou těchto ulicích by se mělo v příštím roce pracovat na rekonstrukci chodníků a odstranění graffiti z domovních zdí.

Epopej a výtah Vítkov

Starostka chce navíc rekonstrukci Tachovského náměstí spojit s plánem městské části na úpravu vrchu Vítkov. Radnice má totiž ambice vybudovat na Vítkově pavilon, do kterého by bylo možné umístit Muchovu Slovanskou epopej. Zastupitelstvo už minulý týden odhlasovalo i vznik nadačního fondu, který by pro výstavbu pavilonu měl v budoucnu vyhlásit veřejnou sbírku a připravit architektonickou soutěž.

„Stavba by pak mohla být právě nad Žižkovským tunelem, se kterým by se Vítkov mohl propojit například výtahem,“popisuje Hujová. To by podle ní tunel zatraktivnilo, navíc by obyvatelům Prahy 3 i 8 přibyla komfortní cesta do parku. Podle opozice by ale bylo takové obložené betonové zdi poblíž sedmého nástupiště. Muž, který se stal obětí vraždy, byl v té době zřejmě nemocný a ležel zhruba dvě stě metrů od jediného únikového východu.

Neměl šanci uniknout

Ernest na něj údajně zaútočil slovy obžaloby „po předchozím uvážení, v úmyslu ho usmrtit a z dosud přesně nezjištěného důvodu“. V těsné blízkosti ležícího rozlil hořlavou tekutinu a schválně ji zapálil.

Bezdomovec neměl šanci uniknout řešení příliš nákladné v porovnání s tím, kolik lidí by výtah reálně využívalo.

„Myslím si, že se nabízí levnější a logičtější varianty, jak na Vítkov dostat více lidí,“konstatuje Rut. Městská část by podle něj měla zapracovat například na odkupu dalších pozemků Českých drah, na kterých by bylo možné vybudovat další přístupové cesty. „V minulosti tu byly plány na stavbu jezdicích schodů nebo lanovky. Proto si myslím, že ani výtah moc reálný není,“dodává opoziční zastupitel. rychle se šířícímu požáru. Utrpěl popáleniny třetího až čtvrtého stupně s prohořením až ke kostem. „Ze soudně-lékařského hlediska musel pociťovat nesnesitelné bolesti, strach ze smrti, z bezvýchodnosti situace, než se dostal do šoku v rámci termických změn a došlo ke ztrátě vědomí,“stojí v obžalobě.

Za předem naplánovanou vraždu spáchanou trýznivým způsobem hrozí Ernestovi 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest včetně doživotí. Na hlavní líčení čeká v pankrácké vazební věznici. (ČTK, pak)

Dým u nádraží Požár stěny obložené izolací byl kvůli kouři vidět i zdálky.

Dnes je to jen slepá ulice se zavřenými toaletami a křovím. To se změní. Vizualizace: Praha 3

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.