Češi chtějí mezi tenisové mistry

MF DNES - - SPORT -

Michael Bereň tenisový reportér MF DNES

Snad aby v Singapuru organizátoři Turnaje mistryň začali uvažovat o otevření Českého domu, kde by se jako na olympijských hrách slavilo. Mírná nadsázka se po triumfálním víkendu hodí.

Vždyť na konci října by na setkání nejlepších hráček sezony mohlo dorazit hned pět Češek.

Jednička Karolína Plíšková by chybět neměla, Lucie Šafářová získala jistotu díky sedmému společnému titulu s Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou, ve čtyřhře mají blízko rovněž Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou. A to ještě Barbora Strýcová válí se Saniou Mirzaovou, která se však už kvalifikovala s bývalou parťačkou Hingisovou.

Skvělé představení ve Wu-chanu zase zvýšilo šance Petry Kvitové. Loňská finalistka se posune v pořadí pro Singapur na 12. místo, na postupovou, osmou příčku jí bude chybět 592 bodů. Účast na Turnaji mistryň by zajistilo dvojnásobné wimbledonské šampionce vítězství na příštím turnaji v Pekingu, který začal včera.

Mašina PK verze 2011

„Teď na to nemyslím, nechci se dostat pod tlak. Ale vím, že ta šance existuje a je nad rámec očekávání,“citovala Kvitovou agentura ČTK. „Tahle sezona nebyla od začátku úplně nej, tak jsem ráda, že se mi aspoň na konci povedlo tohle. Jsem ráda, jaké hráčky jsem porazila i jakým stylem hrála. Turnaj mi ukázal, že to ve mně pořád ještě je.“

Použijeme-li slovník její finálové oběti Dominiky Cibulkové, Kvitová „brutálně“servírovala. Hrála agresivně bez chyb. Sebevědomí načerpala díky úspěšné tříhodinové bitvě se světovou jedničkou Němkou Kerberovou. Od semifinále pak ztratila jen pět gamů. Mašina PK opět fungovala spolehlivě, nezastavitelně. Podobně jako v roce 2011, kdy Turnaj mistryň ovládla.

Kvitová si jako šampionka užívala na okruhu WTA po více než roce, celkově má 18. titul. V Číně přitom postrádá kouče, šťastně se usmívající objímala pouze kondičního trenéra Davida Vydru. Předtím její zápasy sledoval Wim Fissette, bývalý kouč Clijstersové či Azarenkové. „Po návratu domů si udělám pořádek, abych do nové sezony měla všechno vyřešené.“

Berdycha volá Londýn

Tomáš Berdych nového trenéra už našel. Spolupráce s chorvatským „superkoučem“Goranem Ivaniševičem přinesla výsledky možná ještě dřív, než se čekalo. Během turnaje v čínském Šen-čenu byli ve spojení na dálku. Berdych otočil téměř tříhodinové finále s Francouzem Gasquetem a obhájil loňské vítězství. Podobně jako Kvitová slaví první titul v sezoně (v kariéře třináctý). Ještě nedávno přitom ležel v nemocnici po operaci slepého střeva. Teď sedí vedle trofeje jako spokojený vítěz. „S Goranem jsme udělali nějaké úpravy, ale nechci zacházet do detailů,“prohlásil.

Na Turnaji mistrů v Londýně hrál Berdych šestkrát za sebou a doufá, že tam bude znovu. V bodování sezony je devátý. Na Španěla Rafaela Nadala ztrácí 330 bodů.

Na mimořádně úspěšném českém víkendu se podílela i Kristýna Plíšková, která v Taškentu uspěla poprvé na turnaji WTA. Ta pozvánku mezi tenisové mistry letos určitě nedostane. Ale třeba se tím odrazí do špičky jako její dvojče Karolína. Český dům v Singapuru by pak možná vítal další návštěvu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.