Že už Zlín není první? „Stejně je to fantazie!“

MF DNES - - SPORT - Tomáš Franěk reportér MF DNES

Jakmile fotbalisté Slavie vyhráli potřetí za sebou, vzal si trenér Jaroslav Šilhavý mikrofon a před novináři několikrát zopakoval slovo charakter. Pak mluvil o týmovém duchu, soudržnosti. „To je důležitý předpoklad, abychom se posouvali výš,“zdůraznil. Kam výš? Přece k pohárům! Slavii zatím tah s novým trenérem vychází skvěle. V lize ze čtyř zápasů získala 10 bodů, to je hodně příjemný počin. Nejprve remizovala v Teplicích, pak třikrát vyhrála. Nad Libercem, na Spartě. A naposledy v sobotu 1:0 nad Karvinou.

Co výhra, to čisté konto. A navíc postup v poháru přes třetiligovou Chrudim.

Slávisté, kteří během letní krize přišli o trenéra Dušana Uhrina, zase můžou pomýšlet na špičku. Jsou pátí, se zápasem k dobru. „Vyřčené cíle jsou jasné dostat se do pohárů. To je velký úkol, sen, cíl, za tím určitě půjdeme,“přiznává Šilhavý.

A co titul, trenére? Psst! „Cesta bude ještě pořádně těžká,“tuší.

Kdo viděl poslední zápasy pod Uhrinem i novou verzi Slavie, musí si všimnout velkého rozdílu. „Hodně se věnujeme taktice, jak bránění, tak kombinaci dopředu. Bylo to vidět hlavně v derby. Nový trenér přinesl novinky a zatím se to daří. Hra se zlepšila, máme body, je to příjemné,“chválí si Muris Mešanovič, který trefil šťastnou výhru 1:0 nad Karvinou.

Kde by Slavia byla, nebýt Mešanoviče! Co Šilhavý přišel, dějí se kolem bosenského útočníka velké věci.

Petr Fojtík reportér MF DNES

Přišli o první místo, které senzačně drželi čtyři kola, přesto na sebe můžou být znovu pyšní. Ještě v 84. minutě fotbalisté Zlína V základu nastoupil jen v poháru, jinak plní roli žolíka. Gól dal v Teplicích, proti Liberci nenastoupil a trenérovi ostentativně nepodal ruku, pak se trefil na Spartě i v sobotu. „Jako žolík nejsem rád,“říká.

„Tak by měl vypadat střídající hráč. Je ho plné hřiště,“reaguje spokojeně Šilhavý.

Oba svorně tvrdí: Zkrat je zapomenut, jedeme dál.

Slavia má našlapaný kádr, klidně by mohla postavit dvě jedenáctky. I proto Šilhavý hráčům vysvětluje své pohnutky, hecuje je, motivuje. Je nepřehlédnutelné, jak pod ním ožil záložník Zmrhal. Nebo mladý Barák, jehož výkon zvláště v derby byl vynikající. Anebo Ngadeu, který se definitivně usadil v sestavě jako defenzivní štít. I Mingazov napravo se dostává do formy, na stoperskou dvojici Bílek – Deli je spoleh.

Pak je tu případ Gino van Kessel. Hvězda za 35 milionů korun nezáří. Uhrin ho tvrdošíjně stavěl, Šilhavý zprvu rovněž. Ale v derby už van Kessel nehrál, v poháru šel dolů po hodině a proti Karviné seděl dokonce na tribuně. To chce odvahu.

„V zápasech, ve kterých nastoupil, jsme s jeho výkonem nebyli spokojení. Uzdravili se další hráči, proto Gino nebyl ani na lavičce,“lakonicky říká Šilhavý. „Konkurence je dobrá, člověk si může vybírat. Někdo holt musí na tribunu, zatím s tím není problém. Týmový duch funguje.“

Se Slavií to znovu vypadá nadějně, byť nelze přehlédnout, že vítězství nad Karvinou se rodilo těžce. „Když přijdou utkání, kdy máme potvrdit roli favorita, je to takové syrové a kostrbaté. Ale charakter to vždycky strhne na naši stranu,“poví Šilhavý.

Ano, zase ten charakter.

Čtyři zápasy, deset bodů. Jak to nový trenér Šilhavý vykouzlil?

prohrávali doma s Jabloncem 0:2, dvěma góly v drtivém finiši uhájili punc jediného neporaženého týmu fotbalové ligy.

„Trochu nás mrzí, že už nejsme na čele, ale každý bod se hodí. Máme jich po devíti kolech jedenadvacet, což je naprostá fantazie,“ rozplývá se záložník Josef Hnaníček.

Do čela se vyhoupla dvojice Plzeň, Mladá Boleslav.

Byli jste v čele měsíc a čtyři dny. Užívali jste si to?

Hlavně jsme rádi za to, kde jsme. Že budeme na pohárových příčkách, s tím nikdo nepočítal. Musíme brát každý bod, už třeba příště z Teplic.

Jak jste se vyrovnávali s tlakem, který je na špici tabulky?

Nepřipouštěli jsme si to. Je to moc příjemný pocit, být nahoře. Musíme ale hledět na sebe a jet podle toho, co nám naordinuje trenér Páník.

Teď si můžete oddechnout od mediální pozornosti, ne?

Trenér nás nabádal, ať chválu neposloucháme a nevnímáme, co se píše. Přečtu si to, ale soustředím se na sebe. Spousta kluků to také tak dělá.

Přišel jste v létě z Příbrami. Musí být velký rozdíl hrát o první pozici, a ne o záchranu.

Obě situace jsou stresující, ale každá jinak. V Příbrami jsme museli vyhrávat a to je na prd. Jsem moc rád, že jsem se vrátil domů. Na fotbal chodí spousta známých lidí, mávají mi. Užívám si to.

Co myslíte, co může dokázat tohle zlínské mužstvo? Mluvit teď o záchraně by asi byl alibismus, viďte?

Cítím z kluků, že nechtějí prohrávat a že to ani neumějí. Dáváme do toho hodně síly. S Jabloncem jsem v závěru sotva pletl nohama, ale chtěli jsme to všichni zlomit a ještě vyhrát.

Před startem sezony jsme si říkali, že potřebujeme k udržení třicet bodů, takže zbývají tři vítězství. Ale teď vážně. Cítím z kluků, že nechtějí prohrávat a že to ani neumějí. Dáváme do toho hodně síly. S Jabloncem jsem v závěru sotva pletl nohama, ale chtěli jsme to všichni zlomit a ještě vyhrát. Ukázal se duch týmu.

Přišel jste do Zlína odjinud. Jaké kouzlo jste v něm našel?

Strašně se mi líbí, jak pracuje management. Zbytečně neprodávají ani nenakupují hráče. Když někoho vyberou, musí se jim hodit do stylu, mají ho vytipovaného. Věkově nejsme mladí ani staří, ale jsme v plné síle. Chceme v českém fotbale něco dokázat, prodat se jinam, abychom si třeba zahráli evropské poháry. Překvapuje mě, kolik hráčů si ještě přidává po tréninku. To jsem ve Znojmě nebo v Příbrami nezažil. Když vidím, jak maká třeba Jugy (stoper Jugas)... Pro všechny by měl být vzorem, jde si za tím.

Pozorujete, že soupeři mají ze Zlína čím dál větší respekt?

Všímám si toho. Třeba Jablonec překopal celé svoje rozestavení jen kvůli nám. To samé předtím Liberec. Je hezké, že mají respekt, a doufám, že to bude trvat.

Foto: Profimedia.cz

Tah Šilhavým S novým trenérem se fotbalové Slavii daří. Už je pátá a navíc má zápas k dobru.

Foto: MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.