Jak Spartu ofsajd okradl

MF DNES - - SPORT - Jan Palička s přispěním Robina Krutila

Čtvrtá ztráta v řadě! Ani trenér Holoubek nemá mustr na výhry

Tři metry stál brněnský záložník Alois Hyčka v ofsajdu, když proti Spartě vyrovnal na 3:3. Strašidelná chyba rozhodčích. Další ztráta pro velký klub. Sparta, hlavní favorit fotbalové ligy, nevyhrála počtvrté za sebou!

„Jsme dřeváci,“řekl kapitán Bořek Dočkal, když si v Brně stoupl před televizní kameru.

To se mohl jen domnívat, co přesně se přihodilo ve 3. minutě nastavení. Záznam neviděl. Brno kopalo roh, kapitán Polák se vyšrouboval do vzduchu, sparťan Mazuch nechtěně ztlumil balon pro Hyčku, který nejenže clonil brankáři ve výhledu, ale zároveň z otočky skóroval. Jasný ofsajd! Jenže lajnová rozhodčí Ratajová zapomněla zvednout praporek.

Přes devět tisíc lidí křičelo radostí a Hyčka nadšením svlékl dres – 3:3.

Zbrojovka Brno zaslouženě, leč proti pravidlům vyrovnala.

Lucie Ratajová, jedna z mála žen v mužském elitním fotbale, osudově ovlivnila významný zápas. „Měla bys zůstat u plotny!“vzkázali jí sparťané. Přitom kdyby brankář Koubek vykopl míč pořádně a obránce Kadlec použil v souboji víc síly, Brno by závěrečný roh ani nekopalo. Zápas spěl ke druhému vítězství 36letého trenéra Davida Holoubka na sparťanské lavičce. Pokud by to jeho hráči dokázali, jen by se zvýšila možnost, že by provizorní kouč zůstal třeba do konce podzimu.

Ve čtvrtek smetl Inter Milán 3:1 v Evropské lize. Jenže včera Sparta ukázala, že dál řeší trable. Její defenzivní práce připomíná stroj, který se zasekl v minulém století. Pomalé reakce, nedůraz, naivita, stopeři daleko od sebe.

Spartu neomlouvá ani to, že pohár dohrála ve čtvrtek večer a v neděli po obědě už musela zase do práce. V Brně se ztrapnila hned ve 4. minutě, kdy se dohromady šest sparťanů nechalo odtlačit od míče. Řezníček přihrál přes pokutové území na Škodu, který se obtočil kolem Mazucha, a měkká střela proklouzla Koubkovi skrz rukavice. Za dvě minuty Řezníček krásným lobem trefil břevno.

Teprve pak Sparta setřásla únavu, neboť cítila, že musí zabrat. Co kdyby prohrála i v Brně? Remizovala s Boleslaví, dotahovala ztrátu ve Zlíně, nestíhala se Slavií. Když k tomu přičtete pohárový trapas 0:3 v Southamptonu, pochopíte, proč skončil trenér Ščasný.

Ani jeho nástupce Holoubek v lize nevyhrál. Přitom mu slušnou pozici připravily tři góly. Velmi nevyzpytatelný stoper Mazuch ve 34. minutě vyrovnal, když si po rohu zpracoval míč hrudníkem a z hranice šestnáctky pálil k tyči. Před přestávkou utekl Karavajev po pravém křídle a Dočkal krásným obloučkem využil toho, že brankář Melichárek zbrkle vyběhl. Sparta šla za výhrou!

David Holoubek, mladý a hlavně úspěšný kouč klubových dorostenců, spokojeně přešlapoval před lavičkou. Zatím běží 60denní lhůta, kdy Spartu může trénovat bez potřebné nejvyšší licence. Snad by mohl i dál, kdyby se našla mezera ve fotbalových regulích. Otázka však je, jestli to Sparta vlastně chce. Dál láká Jindřicha Trpišovského z Liberce.

O trenérské (ne)rošádě rozhodne aktuální reprezentační přestávka.

Každopádně Sparta v pohodě není. V Brně, které bylo dosud mizerné, inkasovala třikrát. Navíc Řezníček v 50. minutě zahodil penaltu po Mazuchově ruce.

„Bylo by naivní vymlouvat se na jednu chybu rozhodčí, když jsme nevyužili deset nadějných situací. Prostě jsme neměli šťávu,“přiznal po pěkném utkání kapitán Dočkal.

Za Brno životní střelou z otočky vyrovnal náhradník Přichystal a v 80. minutě vypukla hektika. Sparta poslala do hry dva svěží útočníky Pulkraba s Lafatou, kteří se v 88. minutě podepsali pod trefu, jež vypadala jako ryze vítězná. Brankář Koubek rozjel šikovným výkopem akci, po níž Pulkrab oslavoval gól boxováním do rohového praporku.

Trenér Holoubek mohl být za hrdinu, při střídání měl šťastnou ruku. Jenže v nastavení se spletla lajnová rozhodčí a Sparta kvůli tomu ztrácí už šest bodů na vedoucí Plzeň, která v závěrečném zápase kola v poklidném tempu porazila Hradec Králové 4:1.