Kandiduji ve volbách, ale nevím o tom

MF DNES - - FRONT PAGE - Václav Janouš reportér MF DNES

ČESKÉ BUDĚJOVICE Až budete číst kandidátní listiny do krajských voleb, čtěte pozorně. Můžete tam – jako třiašedesátiletá žena z Jindřichova Hradce – najít své jméno, aniž byste se hrnuli do politiky.

Menší strany totiž oslovují lidi i na ulici, a zejména důchodci jim pak podepíší kandidaturu v domnění, že vyplňují petici či jen vyjadřují podporu. Stranám totiž chybí dostatek kandidátů, a tak vítají kohokoliv. A stačí jim jediný podpis.

Právě takový je příběh důchodkyně, která na konci dubna na ulici podepsala prohlášení, že souhlasí se svou kandidaturou do krajských voleb v jižních Čechách za uskupení stran pod názvem Ne ilegální migraci – peníze raději pro naše lidi.

Třebaže dnes tvrdí, že se domnívala, že podepisuje petici, její kandidatura je platná.

„Všichni kandidáti museli doložit své vlastnoručně podepsané prohlášení. U této ženy jde o prohlášení podepsané 27. dubna, které je vyplněné jednou propiskou a podpis je jinou. Ověření podpisu se nevyžaduje a úřadu nepřísluší posuzovat to, jakou propiskou bylo podepsáno,“vysvětlila mluvčí Jihočeského kraje Hana Brožková.

Jeden z lídrů zmíněného politického uskupení, Petr Hannig, přiznává, že kandidáty nabírají i na ulici, lidé však podle něj vždy vědí, co podepisují.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.