Kandidáti do počtu. Strany loví i na ulici

Malé politické strany mají problém obsadit kandidátky. Zapisují na ně často i lidi, kteří o zvolení do zastupitelstva nestojí

MF DNES - - Z DOMOVA - Václav Janouš reportér MF DNES

Třiašedesátiletá důchodkyně se vracela městem domů, když ji na ulici oslovili „náhončí“koalice stran s názvem Ne ilegální migraci – peníze raději pro naše lidi. Dala se s nimi do řeči a celou dobu si myslela, že s nimi debatuje o bezpečnosti v Evropě a uprchlících, kterých se, podobně jako mnoho dalších lidí, obává.

Nakonec cosi podepsala. Podle ní petici na podporu strany, ale ve skutečnosti souhlas se svou kandidaturou v říjnových krajských volbách na jihu Čech.

Ne ilegální migraci - raději peníze pro naše lidi je sdružení několika malých subjektů – Strany zdravého rozumu, České strany národně sociální, České strany národně socialistické a Demokratické strany zelených. Nemají dost členů, kteří by stáli o místo na volební kandidátce, a tak se jednotlivé strany snaží získat lidi různě.

Na ulicích nelanaříme. Jen někdy

Když se MF DNES začala na kandidaturu důchodkyně z Jindřichova Hradce ptát, zástupcům jednotlivých stran bylo od začátku jasné, že figuruje někde na konci kandidátky.

Mimochodem, jen první čtyři lidé, které koalice do voleb vysílá, mají na webových stránkách fotografii, ostatní jsou zjevně jen do počtu.

„Se všemi lidmi z kandidátky se neznám, nikdy jsem je všechny najednou nepotkal, nicméně dost bych se divil, kdyby o své kandidatuře paní nevěděla, protože vždy nám člověk musel předložit občanský průkaz, ze kterého jsme museli opsat jeho osobní údaje, a musí podepsat souhlas,“diví se lídr kandidátky Jindřich Kočí.

Dodává, že vše okamžitě nechá prověřit u lídra Strany zdravého rozumu Petra Hanniga, známého zpěváka a skladatele. Tvrdí, že koalice lidi ke kandidatuře rozhodně nepřesvědčovala na ulici, ale scházeli se s nimi v kavárnách či u nich doma.

Právě Hannig však praxi oslovování náhodných lidí na ulici připouští. I s tím, že je to patrně také příběh třiašedesátileté ženy, která se nyní diví, že kandiduje.

„Problém je v tom, že jsme malé strany, nemáme tolik členů a musíme nabírat bezpartijní. Ti lidé často pak zapomenou a před volbami jim děti řeknou, kde se to upsali. To je bohužel pokaždé,“popisuje Hannig.

„Vždy se ptáme, zda lidé souhlasí s programem a zda souhlasí s uvedením na kandidátní listině. A oni si právě často myslí, že je to jen petice či podpora strany,“dodává Hannig.

Předseda České strany národně sociální Karel Janko (ta je u kandidatury důchodkyně uvedena jako navrhovatel) ženě vzkázal, že má-li se svým jménem na kandidátce problém, ať ho řeší přes zmocněnce strany.

„Ne přes média. Já nemůžu tušit, jak se na kandidátce ocitla, a když chce odsud pryč, má se ozvat nám,“dodává Janko.

Chodili za mnou, až mě uprosili

Příběh ženy z jihu Čech odhaluje i další skutečnost: spousta lidí ze zadních pozic kandidátních listin je jen do počtu a vůbec se neuvažuje, že by někdy v krajském zastupitelstvu zasedali.

To potvrzují i slova dalšího kandidáta, čtyřiaosmdesátiletého Františka Stropka z Veselí nad Lužnicí.

Důchodce a odborník na životní prostředí, který ve městě vede kroužek ekologické výchovy, se sice nechal na kandidátku koalice napsat, ale nepočítá, že by se kdy podílel na rozhodování o Jihočeském kraji. Mimo jiné i kvůli svému věku.

„Byli za mnou dvakrát třikrát a v podstatě mě uprosili. Já jsem se tam nechal zapsat jen proto, že se tahle strana alespoň nechce omlouvat za poválečný odsun Němců z pohraničí, protože ten si moc dobře pamatuji a vadí mi, jak se politici při každé příležitosti omlouvají,“řekl MF DNES Stropek.

To, že se strany a hnutí snaží zverbovat na kandidátky lidi za každou cenu, je podle odborníků vlastně logické. „Všechny strany obecně mají problém obsadit kandidátky do jednotlivých voleb. Tento případ, kdy lidi oslovují na ulicích, je extrémní, nicméně vyplývá právě z nezájmu veřejnosti o politické strany a z nechuti na politice se podílet,“komentuje politolog a sociolog Univerzity Karlovy Jan Charvát.

Problém je v tom, že jsme malé strany, nemáme tolik členů a musíme nabírat bezpartijní. Ti lidé často pak zapomenou a před volbami jim až děti řeknou, kam se to upsali. Petr Hannig Strana zdravého rozumu

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.