Konopná tma

MF DNES - - Z DOMOVA -

„Pro ty nejvíce postižené pacienty, třeba s progresivní roztroušenou sklerózou nebo s těžkou neuropatickou bolestí, kteří počítají svou denní dávku na gramy, je konopí stále nedostupné i ekonomicky. Jejich invalidní důchod by potřebnou dávku léčebného konopí prostě nepokryl,“míní Zábranský. Na tento druh léků totiž pojišťovny nepřispívají.

Není se pak co divit, že zájemci raději volí jiné cesty, jak si lék opatřit. „Do lékáren si pro konopí moc nechodím. Je složité sehnat lékařský předpis, raději si to vypěstuji sám či od někoho koupím,“potvrzuje pod příslibem anonymity jeden z pacientů, které MF DNES oslovila. A podobně mluví další.

Přesto se prodané dávky oproti minulému roku o něco zvýšily. Vloni činily dohromady přes 800 gramů, letos je to již 1 300 gramů.

„Pacienti a lékaři se o této látce teprve postupně dozvídají. Navíc u některých pacientů se začínalo třeba na pěti gramech a teď jim lékaři předepisují víc,“vysvětluje mluvčí Státního úřadu pro kontrolu léčiv Lucie Přinesdomová.

Německo chce konopí platit

Ale například ve srovnání s Německem jde stále o marginální množství i s ohledem na rozdílný počet obyvatel obou zemí. V prvním pololetí vzrostla u našich západních sousedů spotřeba léčebného konopí na 62 kilogramů. Ve stejném období vloni to přitom bylo téměř o polovinu méně.

Mimochodem, v Německu by již příští rok mohl začít platit zákon, podle kterého by stát náklady na konopné látky pacientům platil.

V kopřivnické ordinaci – kde se orientují na mírnění bolesti nevyléčitelně nemocných – začali konopí předepisovat zhruba před dvěma měsíci. Tamní lékařka se o novinku začala zajímat, až když jí přibyli pacienti, kteří o konopí projevili zájem.

Obdobné je to i jinde. Nicméně poradce vlády pro oblast protidrogové politiky Zábranský vidí problém právě v tom, že lidé v ordinacích se svými lékaři o nových metodách léčby málo hovoří, respektive bojí se o ni říci.

„Ve společnosti přetrvávají předsudky plynoucí právě z neinformovanosti. Byla by velká škoda, kdyby Česká republika ztratila výhodu, kterou před třemi lety právě zákonem o léčebném konopí získala. Spokojený budu, až bude konopí a přípravky z něj tak běžnou, nudnou a účinnou záležitostí, jako jsou dnes antibiotika,“tvrdí Zábranský.

Výsledkem nynějšího stavu je, že ve skladu Státní agentury pro léčebné konopí nyní leží přes devět kilogramů „lékařské marihuany“.

Podle ředitele SÚKL Zdeňka Blahuty je použitelná do konce ledna 2017. To jsou čtyři měsíce. Za rok a tři čtvrtě, kdy se konopí pro lékařské účely začalo legálně prodávat, se však do lékáren dostalo jen 2,2 kilogramu.

Další asi desetikilovou várku musel oficiální pěstitel ze Slušovic zlikvidovat. Chyběl mu certifikát kvality, bez něhož nemohl SÚKL zboží převzít.

„Smlouva se stávajícím pěstitelem stále běží, tedy jakmile bude mít požadovaný certifikát k dalším dodávkám k dispozici, SÚKL je připraven konopí pro léčebné použití vykoupit,“vysvětluje mluvčí úřadu Lucie Přinesdomová. Další dodavatele pak chce stát vybrat co nejdříve.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.