Firma, jež dala Rathovi „víno“, může dostat od Zemana milost

Koho prezident Zeman pustil z vězení, a čí žádost naopak zamítl

MF DNES - - FRONT PAGE - Jakub Pokorný reportér MF DNES

Prezident Miloš Zeman má na stole první žádost o milost v historii, kterou by měl dostat nikoli člověk, nýbrž firma.

Přeposlal mu ji před pár týdny ministr spravedlnosti Robert Pelikán. České právo totiž umožňuje stíhat právnické osoby, a tak by i ony mohly mít nárok na milost.

Podle informací MF DNES jde nejspíš o žádost, kterou na ministerstvo spravedlnosti podal na jaře advokát Jan Vidrna za firmu Tenton. To je přejmenovaná stavební firma Konstruktiva Branko z kauzy Davida Ratha. Právě od jejího manažera Pavla Drážďanského pocházel úplatek za rekonstrukci zámku Buštěhrad předaný v legendární „krabici od vína“.

Ministerstvo spravedlnosti nechce případ komentovat. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček včera o žádosti nevěděl.

Neobvyklá žádost o milost pro firmu, kterou poslalo ministerstvo spravedlnosti na Hrad letos v září, je v pořadí osmá. Prezident Miloš Zeman od nástupu do funkce již tři milosti udělil a čtyři zamítl. O té osmé zatím není rozhodnuto. „V roce 2014 byly postoupeny tři žádosti, za rok 2015 žádná a v roce 2016 pět žádostí,“uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

Stačí však porovnat úspěšné a neúspěšné žadatele a hned je vidět, že Zeman se rozhoduje trochu nepředvídatelně.

Tři omilostnění šťastlivci

První milost dostal od Zemana v únoru Pavel Mareš z Pelhřimovska, který spáchal 38 podvodů, většinou jednoduše tak, že objednával zboží, za které neplatil. Trpí však roztroušenou sklerózou. Reportér MF DNES nicméně po zveřejnění milosti zjistil, že muž navzdory nemoci dál pracuje v cizině a jezdí autem.

Druhým v pořadí byl v červnu recidivista Tomáš Z. z Brněnska, který opakovaně jezdil autem bez řidičského oprávnění, takže ho to přivedlo až do vězení. Měl však cukrovku a kvůli ní mu museli lékaři amputovat nohu pod kolenem. U žádosti Tomáše Z. šel prezident proti názoru ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Ministr sice žádost na Hrad přeposlal, protože vyhovovala prezidentským kritériím, ale zároveň doporučil milost neudělit mimo jiné i proto, že Tomáš Z. zanedbával léčbu. O třetím omilostněném z minulého týdne se mnoho neví. Má poškozený mozek po mrtvici a také byl obviněn z maření úředního výkonu. Zajímavé bylo, že žádost o milost pro něj podala žalobkyně.

Oběti autonehod neuspěly

A teď ty neudělené milosti. Žadatelé rozhodně nejsou lidé, kteří by byli na první pohled nějak „méně nemocní“. Poprvé to zkusila ještě bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, která v roce 2014 intervenovala ve prospěch tří lidí. Dva z nich utrpěli vážný úraz při autonehodě. Jedna z obžalovaných byla souzena za usmrcení z nedbalosti v souvislosti s touto nehodou. Zabila spolujezdce. Obžalovaná žena při nehodě sama částečně ochrnula, má poškozený mozek a žádost podali její rodiče. Řídila však pod vlivem alkoholu – měla v sobě jedno promile. Zeman se obměkčit nenechal a žádosti o zastavení trestního stíhání nevyhověl. V druhém případě jde opět o nehodu, při které žadatel utrpěl vážné poranění mozku, ale obviněn byl už předtím za něco jiného. Konkrétně šlo o maření výkonu úředního rozhodnutí, protože schovával věci před exekutorem. Do třetice Válková chtěla milost pro člověka odsouzeného na 6 let za daňové úniky, který má nemocné srdce a podle prognóz mu zbývají tři roky života. U prezidenta to neprošlo.

Ministr Robert Pelikán je úspěšnější než jeho předchůdkyně a už třikrát se do Zemanových představ trefil. Avšak i on poslal jednu žádost, která neprošla, a to za ženu odsouzenou kvůli zpronevěře na 6,5 roku. Byla to účetní, která si poslala na svůj účet 10 milionů korun patřících zaměstnavateli. Teď je hospitalizována kvůli onkologickému onemocnění a má přerušen trest. Zeman už při kampani opakoval, že žádné milosti udělovat nechce, maximálně nevyléčitelně nemocným. Po nástupu do funkce přehodil odpovědnost na ministerstvo spravedlnosti, kde vznikl jakýsi pobočný úřad pro první posuzování žádostí o milost. Teprve žádosti, které tam projdou „prvním sítem“, putují na Hrad, kde o nich rozhoduje prezident. Jak si mezi nemocnými vybírá, ale zatím není zřejmé.

Foto: Michal Růžička, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.