Ministr Babiš: Rozpočet bude vyrovnaný

MF DNES - - FRONT PAGE -

Poprvé od roku 1995 letos státní rozpočet nejspíš skončí mimo záporná čísla. Ministerstvo financí včera oznámilo, že na konci září měl rozpočet přebytek 82,3 miliardy.

Ministr Andrej Babiš je přesvědčen, že tento vývoj vydrží až do konce roku. „Splníme si sen a budeme mít vyrovnaný rozpočet, máme na to data. Možná bude i přebytkový. Doufám, že bude nejlepší od vzniku samostatného státu,“řekl Babiš v televizi Nova. (eko)

Jitka Vlková redaktorka MF DNES

„Splníme si sen a budeme mít vyrovnaný rozpočet,“řekl TV Nova ministr financí Andrej Babiš. A jeho slova potvrzují i analytici – skutečně to vypadá, že letos stát neutratí anebo vybere navíc dohromady 70 miliard korun oproti plánu.

Na konci září skončil státní rozpočet přebytkem 82,3 miliardy korun, uvedlo včera ministerstvo financí. Část z toho je dobrá zpráva, která se ovšem brzy nemusí opakovat – nárůst výběru daní a pojistného se meziročně celostátně zlepšil o 77 miliard korun (z toho 15 miliard jde okamžitě krajům a obcím). Z velké části za to může ekonomický růst a vysoká zaměstnanost.

Méně vratek DPH

Vyšší výběr daní naznačuje i lepší daňovou disciplínu. „Dá se říci, že vláda vybírá daně lépe – výběr daní roste rychleji než spotřeba a útraty domácností,“upozorňuje Marek Dřímal, analytik Komerční banky.

Ministerstvo hlásí také menší objem žádostí o daňové vratky než před rokem, kdy ještě nefungovalo kontrolní hlášení o DPH. Část z nich přitom bývá podvodných.

Nižší deficit, než se plánovalo, je však z poloviny špatná zpráva – vláda není schopna 37 miliard utratit za užitečné dlouhodobé věci, například investice do infrastruktury a spolufinancování dotačních projektů. „Některé stavby či celá infrastruktura mají problém, nejsou hotové podklady, vykoupené pozemky,“říká Dřímal. A rozdělování balíku evropských peněz pro období 2014–2020 se rozjíždí pomalu.

Ušetřilo se na financování státního dluhu. Ten je v absolutní hodnotě o 23 miliard nižší, než když Sobotkova vláda nastupovala. Ministerstvo čím dál lépe využívá řízení likvidity v systému Státní pokladna a také profituje z aktuálně nízkých, až záporných úroků za státní dluhopisy.

Na příští rok vláda plánuje rozpočet se schodkem 60 miliard. Ekonomický růst má být sice vyšší než letošních 2,2 procenta, ale zřejmě se naplno rozjede čerpání evropských dotací a s tím související spolufinancování ze státního rozpočtu. A připraveny ke stavbě budou také nové silnice. Zatímco efekt lepšího výběru daní zatím nikdo nebyl schopen vyčíslit, z rozpočtových dokumentů lze už teď vyčíst, že od nástupu Sobotkovy vlády došlo k trvalému zdražení ročního provozu státu o 86 miliard korun.

To je rozdíl závazných rozpočtových výdajů (důchody, dávky, platby do zdravotnictví, státní platy) v roce 2013 a v roce 2017.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.