Přiznání novináře: O volbách vám neřekneme všechno

MF DNES - - NÁZORY -

Kdo by se v totalitním státě postavil na nádražní peron a do megafonu volal, že božského vůdce miluje jen každý třetí poddaný, riskoval by flastr.

Kdo by doufal, že ho před soudružkou Zubatou ochrání křídla liberální demokracie, neměl by dnes raději chodit v Brně na hlavák a prorokovat tam, že hejtmana Haška nejspíš čeká ve víkendových volbách plichta. Bez trestu by vyvázl jedině za předpokladu, že by si prognózu vycucal z prstu. Pokud by ji měl nedej bože podloženou seriózním výzkumem, mohli by mu úředníci vyměřit pokutu v ceně menší ojetiny.

Hlasovat se jde za tři dny, a tak ode dneška platí přísný zákaz zveřejňovat předvolební průzkumy, a to „jakýmkoliv způsobem“(pro přestupkovou komisi v místě svého trvalého bydliště uvádím, že příklad s jihomoravským hejtmanem byl teoretickou parabolou a že o prognózách volebního klání v Brně nic netuším, respektive tuším, ale nic neřeknu ani nenaznačím).

Zákonodárce svobodného právního státu tedy zapovídá publikovat shromážděné údaje, výsledky studií, datové analýzy. Média mohou klidně radit, koho volit a koho ne, od boku střílet tipy na výsledek, jakmile by však pracovala s reálnými daty, sankce by šplhala k půlmilionu korun.

Pod pokutou až třiceti tisíc nesmí průzkum zveřejnit ani žádná fyzická osoba. Pokud si tedy na Facebook zítra jen tak z plezíru napíšete, že to polovina z reprezentativního vzorku vašich kámošů „hodí topce“, rovněž spácháte přestupek. Poučený uživatel internetu zároveň tuší, že něco zveřejňuje, i když jen sdílí cizí status či odkaz na web. K pokutě by v takovém případě vedlo jediné kliknutí.

Včera jste v tomto listu našli shrnutí všech průzkumů, které v uplynulém měsíci ukazoval z obrazovek České televize Václav Moravec. Teď se však sluší připojit vážné varování: chraň vás ruka Páně, abyste včerejší stranu 4 vytrhli a třeba vylepili na firemní nástěnku. To, že se před volbami nesmějí v novinách otisknout ani starší průzkumy, které již média několikrát zrecyklovala, potvrdil dokonce Nejvyšší soud.

Je to sice hřích proti zpravodajství, leč čtenáři dnešních novin se z téhož důvodu neseznámí ani s výsledky „Voleb nanečisto“z bratrského internetového portálu. Ten včera resumé zveřejnil, pokud by je však noviny z příbuzenského sentimentu převzaly, porušily by zákon. Čtenáře zároveň uctivě žádáme, aby již článek na webu nehledali. Jistě by to odporovalo duchu normy, jež nepočítá s tím, že by dnes na síti kdokoli pátral po včerejších statích. Za to riziko, že vám ujede myš a text někde omylem „nasdílíte“, to navíc nestojí.

Spravedlnost je slepá, říká se a myslí se tím, že bohatý Pepa dostane za týž přestupek naplácáno stejně jako chudý Franta. V právním státě by však spravedlnost neměla být blbá. A spravedlnost předvolebního cenzora je bohužel blbá až na půdu.

Blbá je proto, že neodpovídá nehmotné povaze informace, která se šíří už tím, že je.

Blbá je proto, že seriózní data zastavuje, nepoučené dojmy prosívá.

Blbá je proto, že nechápe dominanci internetu při publikování informací; že „dnes“tam znamená rovněž „včera“a naopak.

Blbá je proto, že zakazuje šířit údaje již rozšířené, dávné a obecně známé.

Blbá je proto, že čtenář, který je s to pochopit koláčový graf včetně popisku, si zpravidla dokáže informace vytřídit sám.

Staré přísloví praví, že každá armáda se připravuje na minulou válku. Platí to bohužel i o zákonodárství, jež mnohdy reguluje svět, jaký už není. Předvolební cenzor chrání společnost, do níž se informace napouštějí organizovaně. Takovou ji však nedokáže udržet ani již zmíněná totalita.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.