Častá chyba začátečníků: Nesázejte na jeden zaručený tip

MF DNES - - INVESTICE A SPOŘENÍ -

Než se pustíte do investování, zapamatujte si jednu pravdu: Kdo investuje, riskuje. Kdo investuje víc, má šanci víc vydělat, ale může o mnoho přijít. NEEXISTUJE nic, co by vám zaručilo rychlý vysoký zisk, a přitom to bylo naprosto bezpečné. Na internetu takové nabídky samozřejmě naleznete, ale o jejich poctivosti lze pochybovat.

Nedávejte do hry všechny finance Pokud chcete začít investovat na burze, vyhraďte si k tomu peníze, které máte navíc. Nikdy neinvestujte všechny své prostředky. Berte to z počátku jako hru, dokud do zákonitostí obchodování neproniknete. Spolehlivý obchodník je základ. Problém je, jak v široké nabídce poznat toho spolehlivého, když o sobě všichni píší, že jsou nejlepší. Dejte na tradici a na reference: stačí trochu hledat na internetu a najdete spoustu ohlasů jiných klientů. Zajímejte se o ceník poplatků. Pokud nevládnete opravdu slušnou angličtinou, zvažte, zda je americký obchodník pro vás ten pravý.

Pokud jste začátečník, budete potřebovat pomoc – ptejte se, zda vám bude u obchodníka k dispozici vzdělávací systém, konkrétní člověk, nebo alespoň podpora na internetovém chatu. U vytipovaných brokerů si vyzkoušejte demoverzi obchodních účtů, abyste zjistili, jak pohodlně se vám obsluhují, jaké informace poskytují...

Výběr obchodníka je důležitý i kvůli tomu, že když už si vytvoříte portfolio cenných papírů, nebudete o ně chtít přijít a převod k jinému brokerovi vyjde většinou draze. Na počátku bývá dobré využít služeb makléře. Může to být tak, že mu peníze svěříte a jen sledujete, co s nimi dělá, podle toho, na jaké strategii jste se předem domluvili. Nebo makléř zavolá, když má pocit, že byste měli něco koupit či prodat – v tom případě vám vysvětlí detaily obchodní příležitosti a vy pak dáte, či nedáte pokyn k uskutečnění obchodu.

Ve smlouvě, kterou máte s makléřskou společností sjednanou, si volíte provizi, již za správu portfolia odvedete. „Nejčastěji je to buď pevný poplatek závislý na průměrné tržní hodnotě portfolia, nebo procento ze zhodnocení. Většina našich klientů pak volí procento z dosaženého zisku, protože tak platí odměnu, pouze pokud makléř při investicích dosáhne zhodnocení majetku,“vysvětluje Jan Kostrhoun z Fio banky. Když se rozhodnete obchodovat zcela sami, musíte se vše nejprve naučit. Nejste-li ekonom, neděste se. Na počátku možná budete koukat stejně vyděšeně jako na první „Viděls, jak jdou nahoru akcie společnosti Gigant? Koupil jsem jich za 50 000 korun a během dvou dní jsem vydělal pět procent.“Když tuhle větu člověk slyší od kamaráda poprvé, řekne si, že se možná vytahuje. Když se za pár dní přítel chlubí, že přikoupil další giganty a zase vydělal, mnohý si řekne: „Taková příležitost! Neměl bych také koupit tyhle akcie? Koupím a rovnou za půl milionu. Pět procent, to je 25 000 korun! Za pár dní!

Jestli náhodou akcie Gigantu půjdou zase nahoru, byl by to opravdu senzační kup. Jenže ony nejspíš nepůjdou. Ne nadarmo se totiž v každém investičním materiálu píše, že „zisky a výnosy z minulého období nezakládají žádný nárok na zisky v období budoucím“.

Obvykle navíc platí pravidlo, že když už si o výhodné investici povídají chlapi v hospodě, je ona investice blízká svému vrcholu, nebo už dokonce za ním. Kdo nakoupí v tu chvíli, zažije nejspíše pokles. A protože u investic není návratnost vložené částky nijak zaručena, může to být pokles velice strmý.

Buďte trpěliví

Při nákupu se vyplatí trpělivost. Když si vytipujete společnost, o jejíž akcie máte opravdu zájem, rozhodněte se, za jakou cenu jste ochotni je hodině francouzštiny s rodilým mluvčím. Odbornou terminologii však musíte zvládnout.

Je třeba naučit se i pohyb v konkrétním brokerském prostředí. Založte si zkušební demo účet a vyzkoušejte si po nějakou dobu obchodování nanečisto. Jde vám to? Vyděláváte? Pak se teprve pusťte do opravdové investice a převeďte na konto skutečné peníze.

Pamatujte však, že opravdové investování se od toho nanečisto liší. „Zejména v hlavě investora, který s virtuálními penězi nehospodaří stejně jako se svými reálnými úsporami. Mimo jiné není ovlivňován emocemi a strachem o vlastní prostředky a bývá k sobě benevolentnější, než když jde o skutečné peníze,“dodává Jan Kostrhoun. Odpovědné investování by nemělo být loterií či ruletou. Kupujte akcie firem, které mají hodnotný majetek, stabilní obrat a zisk, nemají dluhy a nejsou jen nafouknutou bublinou. K tomu je třeba víc než vědět název značky. Je třeba si prohlédnout ekonomické ukazatele, podívat se do výroční zprávy, sledovat novinky

Vlastníte-li akcie Coca-Coly, jste sami proti sobě, pokud pijete konkurenční pepsi. Každou korunou, jíž podpoříte svůj produkt, podpoříte i společnost, v níž máte v akciích podíl.

koupit. Stanovte cenu a nekupujte, dokud na ni akcie neklesne. Nemusí to být za hodinu, za týden ani za měsíc. Budete čekat třeba rok, ale je to lepší než pořídit akcie draze – na případný zisk byste čekali o to déle, navíc by vaše peníze byly v akciích blokované a vy byste nespali nervozitou, jestli se situace obrátí k lepšímu.

Prodejte včas

Nic neroste do nebes a dvojnásob to platí i o ceně akcií. Levně nakoupený titul nějakou chvíli poroste a pak nejspíš začne opět klesat. Abyste vydělali, je třeba v pravou chvíli prodat.

Stanovte si reálnou prodejní cenu předem, a když jí akcie dosáhne, prodejte. Díky tomu je zisk váš, takzvaně jste ho „realizovali“. Možná, že cena půjde ještě den či dva nahoru a vy jste mohli vydělat víc. Nevyčítejte si to, hlavní je, že nejste ve ztrátě.

Limity si stanovte i pro případ, že cena akcie po nákupu nebude stoupat, ale poklesne. Řeknete si například, že unesete ztrátu pěti procent. Pokud hodnota akcie pod tuto mez padne, nečekejte, že bude lépe, a prodejte.

Pozor na měnové riziko

Grafy jednotlivých akcií či komodit kolísají. Jenže současně s tím se vyvíjejí i kurzy mezi korunou a eurem či dolarem. Hlavní měna většiny Čechů ● kupuji 100 akcií po 1 000 Kč s pákou 1 : 9, zaplatím 10 000 Kč, 90 000 Kč půjčí obchodník ● prodám se ziskem 2 %, mám 12 000 Kč (můj vklad plus zisk z celého obchodu) ● prodám se ztrátou 2 %, mám 8 000 Kč (můj vklad minus ztráta z celého obchodu) o uzavíraných obchodech a třeba i významné personální změny.

Jestli jste si mysleli, že obchodování na burze je jen veselé klikání na řádky s názvy více či méně známých firem, zapomeňte na to. Pokud se obchodu nechcete věnovat naplno, svěřte raději peníze za poplatek makléři. Dříve či později (pozor, u některých brokerů klidně hned při registraci!) vám někdo nabídne obchodování na páku. Je to šance pro ty, kdo chtějí zvýšit zisk, ale i výrazné riziko, že přijdou o vše. Příklad, jak páka funguje, najdete v boxu na této straně. je koruna, na americké burze však nakupujete v dolarech. Když během obchodování dolar zlevní (= dolary nakoupíte levněji, což je výborné, když jedete do USA nakupovat), bude to pro investora mrzuté – i když se cena v dolarech nezmění, hodnota investice poklesne.

Navíc přestože není v kurzu koruny nákup 1 dolar 1 akcie 1 000 akcií prodej 1 dolar 1 000 akcií a cizí měny žádná velká změna, pamatujte, že cizí měnu vždy nakupujete o něco dráž (kurz deviza prodej), než když ji pak zpětně měníte na koruny (kurz deviza nákup).

Počítejte s poplatky

K investování přímo na burze nepotřebujete mít tolik peněz, jak by se mohlo zdát. Teoreticky stačí 50 000 korun. Hodnotu jednotlivých obchodů přizpůsobte výši poplatků, které za obchod zaplatíte.

Například u Fio banky platíte za nákup jedné akcie na americké burze 7,95 dolaru, stejně jako když jich nakupujete 99. Nevyplatí se tedy nakupovat každý den jednu akcii. (jol)

Jolana Nováková redaktorka MF DNES

Jan Kostrhoun, Fio banka

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.