Soupeř Fabie

Malé praktické auto známé značky jde do souboje se Škodou Fabia. Na výběr má jen jeden motor a bohatou výbavu – a ovšem také vyšší cenu.

MF DNES - - AUTOSALON - Roman Švidrnoch

Taky vám to nedává smysl? Proč začít vyrábět auto skoro stejně velké jako další model v nabídce – populární fiesta – a chtít za něj ještě o pár tisíc korun víc? Jenže věci nejsou na první pohled takové, jakými se být zdají. Tenhle vůz velikosti Škody Fabia, který zdědil název (až na ono plus) po svém miniaturním předchůdci, je totiž pro Ford první známkou revoluce. Ačkoli to nikdo z vedení značky nepotvrdí, je téměř jisté, že modelová řada projde zemětřesením. Jako by Ford kopíroval strategii Škodovky: chce vyrábět větší auta než konkurence. Dosavadní fiesta tak má vyrůst na úroveň Škody Rapid, tedy maličko menší vůz než kompaktní, focus povýší na úroveň octavie. A teprve v tomto světle začne mít úvodní otázka smysluplnou odpověď.

Bez řazení to nejde

Káplusko zná už delší dobu českou cenu, teprve nyní jsme se jím však mohli svézt. Na silničkách kolem Mnichova jsme vy- zkoušeli jedinou (nejsilnější z nabídky) motorizaci, která se v Česku prodává. Čtyřválcová atmosférická 1.2 o výkonu 63 kW miluje otáčky. A musí se v nich držet, aby svižně jela. Táhne klidně k 6,5 tisícům, ale v kopcích otáčky rychle padají a často je třeba řadit až na trojku. S trochou nadsázky se dá říci, že Ka+ je ideální auto pro absolventa autoškoly – tady se s pákou opravdu naučí…

Dynamičtější způsob jízdy si vyžádal kolem 5,7 litru benzinu, k automobilkou avizovaným pěti litrům se při defenzivním jízdním stylu určitě půjde dostat.

Nejtišší ve třídě

Všimnete si toho na první pohled, respektive poslech. Káčko je opravdu tichoučké, odhlučnění je na tak malé auto doslova excelentní. Přestože je motor točivý, ani na dálničním maximu (4 000 otáček) vůbec neruší, vzorná je i izolace podběhů. Chválit musíme komfortní podvozek, přesné řízení, které nikam „nevandruje“ a vždy drží pěkně zvolený směr, výhrady jsme neměli ani k řazení a síle a dávkování brzdného účinku. I když to rády tvrdívají všechny automobilky, tady je to stoprocentní pravda – Ka+ se na silnici chová jako o třídu větší vůz.

Interiér je poměrně strohý, což ovšem vnímáme jako plus, palubky současných fordů jsou rozevláté až moc. Tady je vše decentní, uměřené, vyrobené sice výhradně z tvrdých plastů, ale bytelně, nic nevrže, slícování je perfektní. Solidní jsou i sedadla, všechny ovladače jsou pěkně v dosahu řidiče, není tu nic, co by ho zaskočilo. Až na jedinou věc.

Dost nám vadilo, že víko zavazadelníku nejde otevřít zvenčí. Marně škubete za vybrání v plechu nebo mačkáte logo Fordu – jediná možnost je dvojí zmáčknutí klíče nebo tlačítka vedle spínače světlometů. A když s víkem kufru dost nebouchnete, nedovře se a musíte mačkat znovu...

Co se týče designu, až na typický fordí „čumák“nám přijde nevýrazný, hlavně zezadu – malá plocha světel na kráse nepřidá. Ale to asi typického kupce malého vozu trápit nebude. Hlavní je, že celé auto je fortelně a robustně vyrobené.

Jen jedna cena

Cenově káčko vypadá jako dražší zboží, ale zdání klame. Levnější verze se slabším motorem a bez klimatizace se u nás nenabízejí schválně, Ford chce pěstovat image prémiovějšího výrobce, což si jako zavedená značka může dobře dovolit. Takže Ka+ se nabízí s jedinou výbavou Ultimate za 289 tisíc korun, která zahrnuje například klimatizaci, elektrické stahování oken, rádio se zábavním systémem Sync a Bluetooth handsfree s hlasovým ovládáním, dálkový centrál, šestici airbagů nebo mlhová světla s denním svícením. Ale například i žlutou pastelovou barvu (na fotografiích).

Pokud konkurenční vozy dovybavíte na úroveň káčka, dostanete se na stejné ceny. U Fordu jsou rozumné ceny i za výbavu navíc (metalíza od 10,5 tisíce korun, tempomat a kožený volant 10 tisíc, automatická klimatizace 10 tisíc, alarm pět). Testovaný vůz v maximální výbavě tak přišel na 350 tisíc korun; obdobně vybavená Škoda Fabia 1.0 MPI vyjde na téměř 380 tisíc. Takže nikdo ze zavedených konkurentů nejde s cenou pod Ford – jen mají tu výhodu, že bez výbavy je můžete pořídit i výrazně levněji.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.