Gudas: lovec lebek i tanečník

Má pověst hrubiána a každým dalším tvrdým zákrokem ji přiživuje. Český obránce Radko Gudas vzbudil v NHL rozruch, když v přípravném zápase trefil Jimmyho Veseyho.

MF DNES - - FRONT PAGE - Tomáš Zatloukal hokejový reportér MF DNES

Amerického útočníka poslal NY Rangers hlavou proti mantinelu. A vzápětí se Radko Gudas musel bránit pěstem Dylana McIlratha. Bitku v zárodku uťali rozhodčí, svého krajana se navíc zastal Jakub Voráček, který nasadil McIlrathovi kravatu a stáhl jej na led. Gudas byl za faul na Veseyho vyloučen do konce utkání. Takový trest jako v noci z pondělí na úterý nedostal poprvé v kariéře. Čas od času nedobrovolně nedohraje.

Tak jako letos v únoru, kdy srazil buffalského útočníka Daniela Catenaccia. Tehdy si vyslechl i tvrdou kritiku ze strany hráčů Sabres. „Jsi idiot a špinavý hráč,“vyčítali mu. Jen o pár dní později si Gudas zcela za hrou počíhal na Bobbyho Farnhama z New Jersey Devils a potvrdil, že je zlým mužem Philadelphia Flyers. Příval nadávek zesílil, vulgární zprávy dokonce chodily členům Gudasovy rodiny. „Hokej je tvrdý sport a občas se něco stane. Ale nemyslím si, že bych předváděl zákeřné nebo likvidační fauly,“hájil se.

Suspendace? Jedna jediná

Situace se postupně uklidnila. Až nyní – v přípravě na novou sezonu – se Gudas zase předvedl. Veseymu uštědřil nováčkovskou lekci a bývalý hokejista Patrick O’Sullivan jeho počínání odsoudil. „Nefunguje mu mozek,“tepal do šestadvacetiletého beka s vizáží notorického raubíře. Hustým vousem i zamračeným výrazem na ledě své soupeře již z dálky varuje: Mějte hlavu nahoře. Většinou je trefuje čistě, občas ale rámec pravidel překročí. Ne nadarmo se mu říká „lovec lebek“.

Zčásti může za jeho renomé povaha role, kterou na kluzištích plní. Má hrát důrazně, coby klasický defenzivně laděný bek fyzickou hrou tříštit útočné akce. Na vině je ale také Gudasův špatný odhad, při nejvíce probíraných momentech jednoduše správně nezváží škody, které může napáchat, případně si svůj zákrok špatně načasuje. Přesto ho nejde řadit mezi ty největší zámořské „lumpy“.

„Mnohem víc toho bylo napácháno v novinách než na ledě. Připadá mi to jako hon na čarodějnice,“tvrdí jeho

Nemyslím si, že bych předváděl zákeřné nebo likvidační fauly. Radko Gudas v únorovém rozhovoru

otec Leo a částečně má pravdu. O Gudasovi se píše jako o monstru, přitom ve své kariéře na rozdíl od jiných známých drsňáků (Torrese, Rinalda...) byl suspendován jen jedinkrát. Loni trefil loktem ottawského forvarda Miku Zibanejada. „To byla hloupost,“uznal Leo.

Milovník valčíku

Sám reprezentační obránce nad svou hrou často přemýšlí. „Poučil jsem se,“říkal po únorové debatě s philadelphským trenérem Davem Hakstolem. V civilu působí mile, k novinářům se chová velmi ochotně, svědomitě se stará o dceru Leontýnku, s partnerkou Bárou si rád zatančí. Na parketu má dlouholetou průpravu, miluje valčík a waltz. Je to až k nevíře, jak odlišný je Gudas na ledě a mimo něj. Není hokejovým Frankensteinem, spíš doktorem Jekyllem a panem Hydem.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.