„Sobotka nepostavil ani psí boudu“

MF DNES - - FRONT PAGE - Ondřej Leinert, Adéla Paclíková reportéři MF DNES

Očekáváme vítězství v pěti krajích, s hejtmany Haškem nebo Novákem z ČSSD ale do koalice rozhodně nepůjdeme, říká šéf ANO Andrej Babiš.

Nejdřív říkal, že než jít do opozice, radši v politice skončí, teď si však věří. Zhubl jsem deset kilo a jsem celkem ve formě, pochválí se sám při rozhovoru, který začíná před devátou večer v jeho průhonické Sokolovně. Před sebou má televizi a co chvíli něco okomentuje, po měsíci objíždění republiky po mítincích je hodně nabroušený.

Na mítincích ke krajským volbám nebyly vidět koblihy, už netáhnou?

Je to záležitost našich krajských organizací. Někde koblihy byly, ale většinou teď rozdávám svou knížku, ta jde celkem dobře na odbyt. Dneska jsem jich ve Vilémově podepsal asi pět set. Vždycky přijedu na mítinky a vozí mě po kraji jako cvičeného medvěda.

Letos jste oprášil slogan „řídit jako firmu“, ale v souvislosti se státem jste už přece říkal, že to nejde. Tak jak chcete řídit kraje jako firmu?

Jde to. Proto budeme mít vyrovnaný rozpočet a jako první ministr snížím dluh. Miloš Zeman říkal, že mě navrhne na Nobelovu cenu ze ekonomii, když zastavím rozhazovačnou ČSSD. Takže si půjdu k Zemanovi pro ten papír, protože na konci roku budu mít o 23 miliard nižší dluh, než s kterým jsem vstoupil do kanceláře.

Taky máte příhodné podmínky, ekonomika roste, je nejnižší nezaměstnanost za poslední léta.

Ale to je kec, neříkejte to. V roce 2007 byl růst 5,5 procenta, to já jsem nikdy neměl.

Ovšem rok 2009, to už byla jiná.

Počkejte, já se bavím o roce 2007. Takový růst jsem nikdy neměl, takže ta čísla jsou jednoznačně díky věcem, které jsem dovezl: daňová kobra, kontrolní hlášení, příprava na elektronickou evidenci tržeb. Makali jsme a máme výsledky, ale všichni zase budou kecat nějaké blbosti.

Vy zase říkáte hlavně to, co chtějí lidi slyšet a vyjde to z průzkumů...

Kterých průzkumů?

Těch, co si děláte v ANO. Jednou se na vládě dohodnete, že na Evropskou komisi kvůli kvótám žalobu dávat nebudete, o tři měsíce později už ji dávat chcete. To vám zrovna vyšlo v průzkumu?

Ale vy to vytrhujete z kontextu, byla jiná situace. V dubnu 2015 i šéf Svazu průmyslu říkal, že chybějí lidi a mysleli jsme si, že migranti chtějí pracovat, nevěděli jsme, co jsou zač. Ale situace se změnila, všichni změnili názor. Když nás vyzval premiér Fico, šel jsem s tím na vládu. Ale Sobotka není schopný měnit pozici podle situace.

Přesto jste to mohl projednat nejdřív s ním než si to vzkazovat přes média, ne?

Jenže oni se o tom odmítají bavit. Můj názor na migraci je spíš blízký Ficovi nebo Miloši Zemanovi. Ani nevím, co Sobotka povídá na těch summitech, nemluví anglicky, tak nevím.

Tak si představme, že máte migrační krizi jako státník možnost řešit vy, co byste dělal?

Jednal bych od rána do večera o míru v Sýrii, to je základ, paní Merkelová! Měla jít za Putinem, Obamou a všichni měli jednat. Sýrie je ve stavu jako Německo po druhé světové válce, mají udělat Marshallův plán, na tom se zahojí evropské firmy, budou mít růst. A těch 20 milionů lidí, co odešlo z domovů, se musí vrátit. Je potřeba zařídit, aby nikdo nechodil do Evropy bez pozvání, a Unie musí být akční.

A jak byste si tu změnu Evropské unie představoval?

Hlavní slovo by měli mít šéfové členských zemí. A ne že předseda Evropské komise Juncker pořád vymýšlí nějaké blbosti, kvóty a nevím co všechno. Takový mám názor na migraci a nemyslím, že bych ho měnil.

Názor jste určitě změnil, když jste nejdřív říkal, že než jít do opozice, radši v politice skončíte, a pár měsíců nato, že do opozice půjdete a budete štvát koalici. To se rozhodujete podle toho, jak se vyspíte?

Jsem nezkušený politik, nejsem tam dvacet let jako tento pán (v televizi mluví Bohuslav Sobotka), ten nepostavil ani psí boudu a klidně bude žvanit osm hodin v kuse. Tak pod nějakými argumenty lidí, kteří politice rozumí víc než já, přece můžu změnit názor, ne? Zeman říkal, že jen blbec nemění názory.

Ale zrovna tady si člověk řekne, jak má vaše názory brát vážně, když jednou říkáte skončím, pak zas ne.

V tomto případě jsem názor změnil pozitivně. Přesvědčili mě.

Jaký výsledek krajských voleb očekáváte?

Doufejme, že vyhrajeme alespoň v pěti krajích.

Je nějaký výsledek, u kterého byste vyvodil osobní odpovědnost?

Já, jo?

Vy.

A máte pocit, že jsem něco udělal blbě? Dneska jsem dělal taky kampaň.

V tradičních politických stranách to chodí tak, že když se neuspěje, předseda vyvodí odpovědnost.

Tak možná se někdo najde, kdo mě vyzve (směje se).

A vidíte někoho takového?

Já jsem to odpracoval, myslím, že jsem tomu věnoval strašně moc času. Nemám pocit, že bych to odfláknul.

Je v hnutí vůbec někdo, kdo by to po vás mohl vzít?

Samozřejmě, jsou tam lidi.

Jací?

Je tam plno šikovných lidí, třeba Vokřál nebo Macura. Ale já zatím nechci rezignovat, jsem celkem ve formě.

V kampani jste byl vidět, až si ale člověk říkal, kde máte ty kandidáty na hejtmany. Není to chyba? Jsou to lidé, kteří mají řídit kraje, místo toho čekají, až přijede Babiš.

Nečekají, oni dělají svoji kampaň. Nemůžu za to, že když přijedu, lidi chtějí hlavně mluvit se mnou. Ale myslím, že kampaň dělali třeba pan profesor Vondrák i Jermanová, Maxová, Vildumetzová je určitě šikovná. Je tam šest žen, nepotřebujeme na to odbor Dienstbiera, kde má být čtrnáct úředníků, kteří mají řídit rovnost žen a mužů. Dienstbier je magor, ministr je jen proto, že pomohl Sobotkovi během puče.

Na kandidátkách máte jako lídry tři úřednice nebo tři poslankyně. To jsou ti profíci?

Jaké úřednice?

Paní Dostálová, Vildumetzová...

To nejsou úřednice, to jsou dynamické ženy, energické. Mají plno energie.

Dal byste za vaše lídry kandidátek ruku do ohně?

Za všechny asi ne.

Za koho ne?

Za většinu ano. Ale já je nevybíral.

Proč jste nepočkali, až se vaše hnutí etabluje na komunální scéně? Mohli jste do voleb vybrat úspěšné komunální politiky a nedosazovat poslankyně a lidi z ministerstev.

Neříkejte, že já jsem něco dosazoval. Já nikoho nedosadil. Nikoho. Ukecával jsem majitele Koh-i-nooru Břízu, aby kandidoval, a Hlavatého z Juty. Tyhle dva, a neukecal jsem je, protože všichni vědí, co tradiční strany dělají proti mně. Ti ostatní byli čistě nominace krajů a já do toho nezasahoval.

Nebojíte se, že stejné problémy, jaké vám nastaly ve městech, kde se rozpadaly koalice nebo přímo samotné hnutí, se přelijí na kraje?

Obávám se toho podstatně méně, protože teď máme 715 kandidátů a do komunálu bylo 9 750 a dvě třetiny nebyly ani členy. Ale odpovědní jsou lídři a krajské organizace, ty vybíraly. Co se mi moc nelíbí, že je tam dost našich poslanců. Ale to těžko změním.

Na billboardech máte hesla, že nevzdáte boj proti korupci, narážíte na reformu policie. V reálu jste ale o tom jen mluvil. Ani jste nevyvolal hlasování o odložení reformy.

Napsal jsem několik dopisů panu premiérovi, žádali jsme, aby to dal na Bezpečnostní radu státu, aby to dal na vládu, vůbec na to nereagoval.

Ale jiná věc je napsat dopis a druhá vyvolat hlasování.

O čem hlasovat? Bylo to zásadně odmítnuto! Je to jeden podraz za druhým. Lidi jako Sobotka žijí v podrazech a intrikách celý život, nic jiného neumí. Vyzval bych ho, ať odvolá zkorumpované hejtmany Nováka a Haška.

Jaké máte důkazy, že jsou zkorumpovaní?

Nemohu to doložit, ale jsem přesvědčený, že pokud podvádí a zneužívá rozpočty, pro mě je to korupce. Pokud zneužívá peníze na to, aby si platil neexistující mluvčí, je to pro mě korupce.

S hejtmany Haškem a Novákem byste tedy do krajské koalice nešel?

Samozřejmě, že ne. Vyloučeno.

Dlouho nebylo slyšet o bývalé místopředsedkyni ANO Radmile Kleslové, která měla pověst šedé eminence hnutí. Vídáte se ještě?

Ne.

Byla to přece vaše blízká osoba.

Udělal jsem chybu, že jsem ji do hnutí vzal. Měla zůstat v ČSSD. Dvakrát zachránila premiéra. Byla také první, kdo po volbách 2013 lobboval u mě, abych vládu udělal s ním. A jiní lobbovali za Haška. Kdybych byl intrikán, tak bych si to krásně rozehrál. Řekl bych, jasně, Hašku, přijď, budeme jednat. A tady je Sobotka a každé dvě hodiny by chodili a já bych říkal, že si to ještě rozmyslím, jestli je lepší Hašek, nebo Sobotka. Já jsem rozdával karty. Ale korektně jsem řekl, že Sobotka – ani jsem o tom nepřemýšlel. Byl jsem špatný politik.

Tak ještě o politikovi, kterého chválíte, Miloši Zemanovi. Podpoříte ho v prezidentské volbě?

Vyloučit se to nedá, ale pokud bude nějaký lepší kandidát, uvidíme. S panem Zemanem mám stejné názory třeba na migraci nebo rozpočet, ale jiné názory na euro. Měli jsme jiný názor na reformu policie, to mě teda mrzelo. Není to tak, že bychom byli jednotní ve všem.

Foto: Jan Zátorský, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.