Třetí milost: znovu recidivista bez řidičáku

MF DNES - - Z DOMOVA - — Jakub Pokorný

Muž s iniciály M. B. byl zadržen před pěti roky, když jel bez řidičáku kolem benzinové pumpy v Praze 5. Běžel mu totiž šestnáctiměsíční zákaz řízení.

O dva roky později ochrnul po mrtvici a nedokáže se ani sám obléknout. Nyní se k tomu přidala ještě epilepsie. Slitovala se nad ním i žalobkyně, která by ho normálně měla poslat k soudu, a podala za něj letos žádost o milost.

MF DNES zjistila detaily o muži, který minulý týden dostal v pořadí třetí milost od prezidenta. V tomto případě jde o abolici – tedy že Zeman zastavil trestní stíhání. Proto ji musí podepsat i premiér.

Redakce má k dispozici dopis ministra spravedlnosti Roberta Pelikána na Hrad, ve kterém kauzu vysvětluje. „I vzhledem k tomu, že sama státní zástupkyně navrhuje milost udělit, předkládám Vám tuto žádost k rozhodnutí,“píše Pelikán prezidentovi. „Podle sdělení lékaře je schopnost obviněného chápat trestní řízení prakticky nulová,“připojuje. Porušení zákazu řízení ovšem nebylo jediným konfliktem, který měl pan M. B. se zákonem. Už byl třikrát soudně trestán – poprvé za křivé obvinění v roce 2003, pak za poškozování cizí věci v roce 2006 (podle informací agentury ČTK jde o sprejera) a posléze za krádež v roce 2012. Na jeho poslední odsouzení se však vztahovala amnestie Václava Klause.

MF DNES včera informovala i o další aktuální žádosti o milost. Pelikán přeposlal prezidentovi shodou okolností v září i první žádost o milost, o kterou usiluje firma. Jde o společnost Tenton, jež koupila firmu Konstruktiva Branko, známou z kauzy Davida Ratha.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček včera na sociální síti Twitter napsal, že Miloš Zeman žádost zamítne. „Návrh je nesmyslný. Firmy nesplňují žádnou ze stanovených tří podmínek,“napsal Ovčáček. Hlavní podmínka je, že prezident uděluje milost právě jen vážně nemocným. I předchozí omilostněný z června jezdil bez řidičáku, a proto se dostal před soud.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.