Opozice útočí na rozpočet

MF DNES - - Z DOMOVA - — Ondřej Leinert

Babiš oznámil, že srovnal státní finance. ODS a TOP 09 mu nevěří

Od ministra financí Andreje Babiše to byl dobře promyšlený tah. „K 30. září mám přebytek 82,3 miliardy, doufám, že to bude nejlepší rozpočet od vzniku samostatného státu,“oznámil začátkem tohoto týdne.

A pochvaly se mu dostalo i od šéfa sněmovního rozpočtového výboru Václava Votavy z ČSSD. „Je naprosto zřejmé, že se daří více vybírat daně a roli v tom hraje i kontrolní hlášení, stát vrací méně na DPH,“poznamenal Votava.

Ekonomové však pochybují, že se vládě podaří kvůli obvyklému utrácení na konci roku takto příznivá čísla udržet. A opozice má zcela jasno: jde jen o Babišovu snahu předvést se před volbami.

„Nedělal bych silná vyjádření v říjnu, počkal bych si na konec roku,“říká šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. A podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska zase stojí za zamyšlení, že vláda ve svých výhledech pořád počítá s tím, že skončí v minusu. „Jsou to marketingová čísla, která jsou strukturálně velmi nezdravá.

„Vypadá to jako úspora, ale je to neschopnost vlády investovat.“Miroslav Kalousek, předseda TOP 09

Kdyby byla zdravá, každá odpovědná vláda by navrhla vyrovnaný rozpočet i na příští rok,“je přesvědčen Babišův rival, předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Vypadá to jako úspora, ale je to neschopnost,“tvrdí. Současný vysoký přebytek je totiž podle něho dán i tím, že vláda investovala o 37 miliard korun méně než loni. „Vláda nedokáže realizovat projekty, které si sama naplánovala, zejména ministr dopravy,“ukazuje Kalousek na Dana Ťoka z ANO. Vládu bych pochválil, kdyby uspořila v provozních výdajích, ale tam je to naopak,“dodává.

A zmiňuje podle něho ještě další důvod. „Obětí marketingových čísel ministerstva financí jsou čeští podnikatelé, kterým finanční správa zadržuje vratky z DPH. To jsou tisíce podnikatelů. Ministerstvo financí jim to nevrací, aby mělo dobrou aktuální bilanci před volbami,“říká Kalousek.

„To je spekulace, která není namístě,“zastává se Babiše Votava. Paradoxně, právě Votavu přitom Babiš kritizuje, že ve Sněmovně má blíž ke Kalouskovi než k němu.

„Je zřejmé, že rozpočet bude na konci tohoto roku vyrovnaný nebo v mírném přebytku,“očekává Votava. A přes současná optimistická čísla je přesvědčen, že pro příští rok má vláda opět počítat s deficitem. „Jedna věc je plán a druhá výsledek,“říká. Zatímco Babiš tvrdí, že kdyby bylo na něm, rozpočet pro příští rok by byl vyrovnaný.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.