Imigranti se těší lepšímu zdraví než starousedlíci

MF DNES - - Z DOMOVA -

Imigranti jsou v průměru zdravější než lidé, do jejichž země míří. Pozoruhodné zjištění vyplývá z výzkumu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

„Podle teorie migrační selekce odcházejí ze svých zemí hlavně ti, kteří mohou podstoupit náročnou cestu,“říká Dagmar Dzúrová z Přírodovědecké fakulty. „Paradoxem pak je, že lidé ze zemí s nižší životní úrovní a méně kvalitním zdravotním systémem vykazují lepší zdravotnické charakteristiky než lidé z cílové země,“dodává.

K paradoxu přispívá i nezdravý životní styl obyvatel vyspělého světa. Dzúrová zmiňuje kouření, alkohol, drogy a menší fyzickou aktivitu. Naopak cizinci z méně vyspělých krajin mívají více pohybu, jedí více zeleniny, ovoce a ryb. Velký vliv na zdraví cizinců má i podpora krajanů. Soudržnost a pospolitost zmírňuje stres.

Výzkum pro přírodovědeckou fakultu prováděla agentura CVVM. Vyzpovídala 912 imigrantů z celého Česka.

Závěr, že imigranti jsou zdravější než Češi, však podle Dzúrové platí jen u nově příchozích. Čím déle tu jsou, tím víc jejich zdraví „padá“do průměru.

„Ekonomičtí migranti si chtějí vydělat a zlepšit životní úroveň své rodiny, proto pracují dvanáct hodin denně a jejich zdraví se rychle opotřebovává,“říká Dzúrová. (art)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.