Tolik cizinců v Česku ještě nikdy nebylo

MF DNES - - Z DOMOVA - Artur Janoušek reportér MF DNES

Ukrajinci a Slováci sem stále jezdí hlavně za prací, Vietnamci se častěji usazují a zakládají rodiny

Ještě nikdy v historii samostatného Česka nežilo v zemi tolik cizinců jako teď. Momentálně jich v Česku žije přes 480 tisíc. Rok od roku jich přibývá a tempo růstu se zvyšuje. Cizí řečí se čím dál častěji mluví na svatbách, v porodnicích i ve školách.

„Národy se míchají a počet cizinců se bude dál zvyšovat,“předpovídá socioložka Jiřina Šiklová.

Podle údajů Českého statistického úřadu je v zemi nejvíc Ukrajinců – přes 107 tisíc. Jen o tři tisíce méně zde žije Slováků, přes 57 tisíc Vietnamců. Naprostá většina z nich jsou lidé, kteří přicházejí do Česka za prací. Chování cizinců se ale v posledních letech mění. Příkladem jsou Vietnamci.

„Za minulého režimu sem byli dováženi jako pracovní síla v rámci umoření dluhu za investice, které jsme ve Vietnamu dělali. Pro řadu Vietnamců proto Česká republika nebyla neznámou zemí, zůstali tady, pozvali příbuzné a nyní zde zakládají rodiny,“říká Šiklová.

Její slova potvrzuje statistika porodů. Loni se zde narodilo 1 041 Vietnamců. To je o 124 víc než Ukrajinců, a dokonce dvakrát víc než Slováků, přestože vietnamská komunita je mnohem menší. „Vietnamci se tady usadili, zatímco Slováci a Ukrajinci sem pořád jezdí spíše jen za prací,“vysvětluje Šiklová. Také Rusové sem míří stále noví. „A v mnoha případech i s dětmi a rodinami, které založili už doma,“dodává Šiklová.

Cizinců se rodí víc, Čechů míň

Počet novorozenců cizinců se za posledních deset let zdvojnásobil, loni jich bylo 3 631. Naopak počet českých dětí stagnuje nebo mírně klesá, proto se podíl dětí cizinců zvyšuje. Teď jsou to 3,3 procenta.

Cizince je stále častěji slyšet i ve školách. A to už v mateřských.

V šatně teplické školy Čtyřlístek zní ukrajinština. Z chodby je slyšet i maminku, která si s dcerkou povídá vietnamsky. „V každé třídě se jeden dva Vietnamci a Ukrajinci najdou,“říká ředitelka Jana Kosinská. „Většinou jsou to děti cizinců, kteří tady pracují. Měli jsme tu i vnoučata ukrajinského majitele hotelu, který stojí vedle školky,“dodává.

Před deseti lety nastoupilo do českých školek 2 811 dětí cizinců, v uplynulém školním roce jich bylo už 8 302. Podobné je to na základních a středních školách, kde tvoří už dvě procenta všech žáků.

Češky láká Západ, Čechy Východ

Cizinci mění i statistiky uzavřených svateb. Každá devátá je smíšená. Čísla zvedají hlavně tuzemské ženy. „Mají větší výběr, neboť cizinců mířících do Česka za prací je víc než cizinek,“vysvětluje Šiklová.

Celou třetinu smíšených manželství tvoří česko-slovenské páry. Třeba v roce 2014 si čeští muži vzali 830 Slovenek, Češky se provdaly za 717 Slováků. „Slováky nepovažujeme za cizince,“podotýká Šiklová.

Na dalších místech pomyslné tabulky se ale sympatie Čechů a Češek liší. Zatímco muži preferují slovanské typy a žení se s Ukrajinkami, Ruskami a Polkami, ženy se vdávají za Němce, Brity a Američany.

„Ekonomické hledisko,“vysvětluje Šiklová. „Provdat se do ciziny byl za bývalého režimu jeden z mála způsobů, jak se vymanit z marasmu. To u nás stále přežívá,“míní Šiklová.

Protože počet ryze českých svateb zůstává v posledních letech kolem 45 tisíc, podíl smíšených se zvedá. A podle Šiklové se bude zvedat dál.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.