Cenné ruiny

Města chtějí bourat opuštěné paneláky, majitelé je však odmítají prodat. Díky dotacím totiž cena ruin roste

MF DNES - - Z DOMOVA - Vojtěch Srnka reportér MF DNES

Litvínovské sídliště Janov dokáže nepřipraveného návštěvníka překvapit. Paneláky s ohořelými fasádami, vymlácenými okny nebo vytrženými vchodovými dveřmi se střídají s těmi, které jsou nájemníky očividně napěchovány k prasknutí. A pak tu jsou takové, v nichž nebydlí vůbec nikdo.

Ty posledně jmenované by město rádo srovnalo se zemí. Na demolici ruin totiž může získat miliony od ministerstva pro místní rozvoj, které za tímto účelem začátkem letošního roku vypsalo dotační program.

Jenže do cesty demoličních plánů vedení města se stavějí důsledky někdejší privatizace. Dříve rozprodané budovy je nyní potřeba složitě vykoupit zpátky. A spolu s tím hrozí, že současní majitelé budou chtít za „ruiny“inkasovat co nejvíc.

Desítky milionů za bourání

Vlna demolic zchátralých budov se v Česku díky programu ministerstva pro místní rozvoj očekává od konce letošního roku. Vyjdou na více než 115 milionů korun a ministerstvo na ně 21 městům a obcím přispěje částkou 69 milionů.

Dalších více než 230 milionů má připravených do konce roku 2018. Obce se sociálně vyloučenými lokalitami se proto snaží najít způsob, jak získat co největší část z celkových 300 milionů.

„Předmětem demolice musí být objekt ve výhradním vlastnictví obce,“popisuje mluvčí ministerstva Veronika Vároši základní podmínku pro získání dotace. Nicméně mnoho měst má právě s jejím naplněním problémy.

Platí to o dvou ze tří měst, jež zatím na demolice plánují utratit nejvíc. Vedení Litvínova a nedalekých Obrnic by ráda přidala další miliony k těm pěti, které už na bourání zanedbaných budov získala. Brání jim v tom ale současní majitelé, kteří nemovitosti získali v privatizaci v devadesátých letech.

Provoz nedával smysl

„Řešíme to už od konce minulého roku,“uvedl tajemník litvínovské radnice Josef Skalický na dotaz, kdy se město pustilo do jednání s firmou CPI. Společnost miliardáře Radovana Vítka dnes vlastní na litvínovském sídlišti Janov zhruba šest set bytů.

Čtyři své paneláky nicméně firma CPI nechala v posledních letech zakonzervovat. Dveře a okna jsou až do třetího patra zabarikádované velkými betonovými bloky, takže v bytech jen tak někdo bydlet nebude.

Tento postup prý firma zvolila kvůli tomu, že se sídliště vylidňuje a provoz poloprázdných domů jí nedával smysl. „Proto jsme nabídli nájemníkům, kteří chtěli v lokalitě setrvat, sestěhování do vybraných domů, kde lze zajistit lepší péči o dům, bezpečnost nájemníků, ale také snížit jejich výdaje na energie a služby,“vysvětluje mluvčí firmy CPI byty Michaela Winklerová.

Litvínovská radnice by proto nyní místo zabarikádovaných šedivých budov raději viděla volný prostor se zelenými trávníky a keři. Obzvlášť pokud by na demolici mohla využít milionové dotace od ministerstva.

Jenže firma CPI se do prodeje nijak nehrne. Jednání se proto zatím nikam neposunula.

Obchodní taktika?

„Společnost jsme oslovili, proběhlo pár jednání, ale dodnes jsme nezjistili ani částku, za kterou by zabetonované paneláky byla ochotná prodat,“popisuje komunikaci s CPI tajemník Skalický.

Radnice se proto obává toho, že si o dotaci na demolici opuštěných paneláků do konce projektu ministerstva ani nestihne zažádat. Strach má ale i kvůli tomu, že si společnost CPI podle ní vytváří pozici, aby si mohla za výkup paneláků říci co nejvyšší částku.

„V současnosti zvažujeme několik možností, jak s domy naložit, prodej městu je jednou z variant,“zní slova z firmy, která prý snahu města chápe. „Nicméně situaci zhoršují trvale neobydlené či vyhořelé domy. Dotace by tak měly být v prvé řadě použity na ně,“dodává mluvčí Winklerová.

Místo za korunu za miliony

Umožnit dotovanou demolici výkupem dříve privatizovaného paneláku se snaží také sousední dvoutisícové městečko Obrnice.

„Jednáme s místní firmou Quick kvůli odkupu velkého paneláku, na nějž bychom rádi dotaci využili,“říká starostka Drahomíra Miklošová o jednom ze šesti domů, který firma Quick získala v devadesátých letech při privatizaci místní chemičky.

Tento panelák patří k těm největším v obci. Podle starostky Miklošové se ale i tato budova postupně vylidňuje. Z pěti vchodů je už několik zavřených. Jednání s firmou tudíž vidí docela nadějně.

Paradoxní je, že když se chemička privatizovala, dostalo město nabídku vykoupit všechny byty za jednu korunu. Tu však nevyužilo. Teď si na odkup budovy bude nejspíš muset přichystat miliony.

Foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Investice Na litvínovském sídlišti Janov patří okolo 600 bytů skupině CPI miliardáře Radovana Vítka. Zatím neví, zda je prodá.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.